«Війна і мир: громадська думка про причини війни на Донбасі та перспективи врегулювання конфлікту»

Печать

 

Центр соціальних досліджень “СОФІЯ”

 

 

Тел. (095) 095-92-23

http://www.sofia.com.ua

 

 

 

 

«Війна і мир: громадська думка

про причини війни на Донбасі та перспективи врегулювання конфлікту»

 

 

 Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 1 по 13 листопада 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Всього було опитано 2017 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Грудень 2016 р.

 


Основні результати опитування

(повні формулювання питань та одномірні розподіли

відповідей на питання див. у кінці  прес-релізу)

 

Розуміння причин конфлікту

В українському суспільстві існують різні думки щодо причин війни на Донбасі.  Досить поширене розуміння війни як конфлікту між Україною та Росією. Водночас чимало людей сприймає збройне протистояння на Сході як боротьбу бізнес-структур за сфери впливу, а також як штучно інспірований привід для збагачення різних ділків.     

 

Під час опитування респондентам запропонували визначити, який конфлікт, на їхню думку, лежить в основі збройного протистояння на Донбасі. Респонденти дали такі відповіді:

  • Це конфлікт між Україною і Росією (вказали 35,1% опитаних);
  • Це конфлікт між бізнес-структурами через переділ власності, через поділ сфер впливу (27,3%);
  • Конфлікту немає, війна - це можливість для ділків нажитися на військових поставках, контрабанді, спекуляції (15,2%).
  • Це конфлікт між США і Росією із залученням України (11,9%);
  • Це конфлікт між основною частиною України і Донбасом, громадянська війна (4,8%).

(Не визначились з відповіддю або висловили окрему думку – 5,7% опитаних).

 

Війну можна завершити швидко

У масовій свідомості домінує думка, що конфлікт на Донбасі можна врегулювати досить швидко. Серед всіх опитаних 53,0% вказали, що встановити мир за короткий термін можливо. Головне – наявність політичної волі і готовність до компромісів. Третина (34,5%) респондентів вважає, що конфлікт швидко врегулювати не можна, оскільки він занадто складний, заплутаний. (Не визначились з відповіддю – 12,5% опитаних).

Аналіз показав, що у всіх макрорегіонах частка тих, хто вважає можливим врегулювати конфлікт за короткий термін становить приблизно 50%.

 

Заради миру варто піти на компроміс

 Половина (51,5%) опитаних вважає можливим піти на поступки на переговорах, щоби припинити війну на Донбасі та нормалізувати відносини з Росією. Виступають проти поступок – 30,1% респондентів. (Чимало не визначилися з відповіддю – 18,4%). Аналіз показав, що практичено у всіх макрорегіонах частка тих, хто допускає поступки на мирних переговорах, становить не менше половини респондентів.

 

Теперішня влада не зацікавлена у припиненні війни.

Порошенко не здатний домогтися миру

Переважна більшість опитаних (73,6%) дотримується думки, що теперішня влада наживається на війні і не зацікавлена в припиненні конфлікту на Донбасі. Тільки 17,4% респондентів вважають, що влада робить все, що в її силах для якнайшвидшого встановлення миру. (Не визначились з відповіддю – 9,1% опитаних).

 

Громадськість ставить під сумнів здатність Президента Петра Порошенка врегулювати конфлікт на Донбасі. Практично половина (46,5%) опитаних вважає, що домовитися про припинення війни зможе тільки інший Президент. Значно менше (28,5%) тих, хто вірить, що П.Порошенко здатний зупинити війну. (Не визначились з відповіддю або висловили окрему думку – 25,0%).  

 

 

Шляхи врегулювання конфлікту

 В суспільстві існують різні точки зору щодо можливих шляхів врегулювання  конфлікту на Донбасі. Досить поширена думка, що ДНР і ЛНР мають отримати особливий статус и стати автономією у складі України. Така точка зору особливо популярна у південно-східних регіонах. Водночас чимало й тих, хто підтримує силовий шлях розв'язання конфлікту. Прихильників активних бойових дій найбільше у Галичині та центральних областях країни.

 

Під час опитування респондентам запропонували визначити, який шлях розв’язання конфлікту на Донбасі вони підтримують. Респонденти дали такі відповіді:

  • ДНР і ЛНР отримують особливий статус з правами широкої автономії і залишаються частиною України (вказали 27,0% опитаних);
  • Україна проводить активні бойові дії (наступ) і встановлює повний контроль над окупованими територіями, навіть під загрозою конфлікту з Росією (20,7%);
  • Україна «відгороджується» від невизнаних ДНР-ЛНР, надаючи їм можливість існувати самостійно (15,3%).
  • Україна офіційно визнає незалежність ДНР і ЛНР у межах існуючих кордонів (5,5%).

Частина (14,6%) респондентів вказали, що жоден із зазначених варіантів не є прийнятним. Не визначились з відповіддю – 16,9% опитаних.

      

Мінські домовленості: непростий шлях до миру

 Громадська думка неоднозначно сприймає Мінські домовленості, їх відповідність  інтересам України. Рівно половина (50,8%) опитаних вважає, що в інтересах України – виконувати Мінські домовленості. Водночас, значна частина (21,2%) респондентів дотримується думки, що Україні слід відмовитися від цих домовленостей. Чимало респондентів (28,1%) не визначилися з відповіддю, що вказує на складність питання.

 

Неоднозначні очікування щодо підсумкових наслідків Мінських домовленостей. Значна частина (39,8%) опитаних очікує від «мінського процесу» врегулювання конфлікту на Донбасі мирним шляхом. Практично стільки ж (34,7%) респондентів дотримується думки, що Мінські домовленості несуть не розв’язання проблеми, а лише «заморожування» конфлікту на тривалий час. Дехто (8,4%) розцінює Мінські домовленості як капітуляцію «на умовах В.Путіна».

 

Важливі умови (аспекти) Мінських домовленостей сприймаються респондентами переважно негативно. Йдеться про проведення виборів на території ДНР-ЛНР, амністію для учасників збройних формувань (бойовиків) та надання особливого статусу  ДНР-ЛНР у складі України. 

Особливо негативно сприймається ідея амністії для учасників збройних формувань ДНР-ЛНР. Половина (51,0%) опитаних не підтримує проведення амністії, а підтримує – 30,0%.

Більш прихильно респонденти ставляться до пропозиції провести вибори на території ДНР і ЛНР (підтримують – 35,5% опитаних, не підтримують – 46,3%).

Найбільш лояльно сприймається пропозиція надати ДНР-ЛНР особливий статус і права автономії у складі України. Але й тут можна говорити, в кращому випадку, про баланс прихильників (38,8%) і противників (45,5%).

 

Одномірні розподіли відповідей на питання, %

 

Чим для Вас є війна на Донбасі, як Ви її для себе пояснюєте? Який конфлікт лежить в основі збройного протистояння на Донбасі?

Це конфлікт між бізнес-структурами через переділ власності, через поділ сфер впливу

27,3

Це конфлікт між основною частиною України і Донбасом (громадянська війна)

4,8

Це конфлікт між Україною і Росією

35,1

Це конфлікт між США і Росією із залученням України

11,9

Конфлікту немає, війна - це можливість для ділків нажитися на військових поставках, контрабанді, спекуляції

15,2

Інше       

0,8

Важко відповісти

4,9

 

Як Ви вважаєте, чи можливо за короткий термін врегулювати конфлікт на Донбасі та встановити мир?

Не можна, конфлікт занадто складний, заплутаний

34,5

Можна, головне - наявність політичної волі і готовність до компромісів

53,0

Важко відповісти

12,5

 

Як Ви вважаєте, для того, щоб припинити війну на Донбасі та нормалізувати відносини з Росією, чи можна піти на поступки на переговорах?

Так, можна                   

51,5

Ні, не можна             

30,1

Важко відповісти 

18,4

 

Як Ви вважаєте, чи здатний Петро Порошенко домовитися про припинення війни на Донбасі чи для цього потрібен інший Президент?

Петро Порошенко здатний домовитися про припинення війни на Донбасі

28,5

Домовитися про припинення війни зможе тільки інший Президент

46,5

Інше

7,3

Важко відповісти

17,7

 

Дехто вважає, що нинішня влада робить все, що в її силах для якнайшвидшого встановлення миру на Донбасі. Інші вважають, що влада наживається на війні і не зацікавлена в припиненні конфлікту. Яка точка зору Вам ближче?

Нинішня влада робить все, що в її силах для якнайшвидшого встановлення миру на Донбасі

17,4

Влада наживається на війні і не зацікавлена ​​в припиненні конфлікту

73,6

Важко відповісти

9,1

 

Який шлях розв’язання конфлікту на Донбасі Ви підтримуєте?

ДНР і ЛНР отримують особливий статус з правами широкої автономії і залишаються частиною України

27,0

Україна проводить активні бойові дії (наступ) і встановлює повний контроль над окупованими територіями, навіть під загрозою конфлікту з Росією

20,7

Україна «відгороджується» від невизнаних ДНР-ЛНР, надаючи їм можливість існувати самостійно

15,3

Україна офіційно визнає незалежність ДНР і ЛНР у межах існуючих кордонів

5,5

Ніщо із зазначеного не є прийнятним

14,6

Важко відповісти

16,9

 

Що, на Вашу думку, в інтересах України - виконувати Мінські угоди по врегулюванню конфлікту на Донбасі чи відмовитися від них?

Виконувати                  

50,8

Відмовитися                     

21,2

Важко відповісти

28,1

 

Що на Вашу думку, несуть Україні Мінські угоди по врегулюванню конфлікту на Донбасі?

Врегулювання конфлікту мирним шляхом

39,8

«Заморожування» конфлікту на тривалий час

34,7

Капітуляцію на умовах В.Путіна

8,4

Інше

3,1

Важко відповісти

14,0

 

Щоб врегулювати конфлікт на Донбасі і встановити мир, пропонується надати ДНР і ЛНР особливий статус, права автономії в складі України. Як Ви ставитеся до цієї пропозиції?

Підтримую

38,8

Не підтримую

45,5

Важко відповісти

15,8

 

Чи підтримуєте Ви амністію для учасників збройних формувань ДНР і ЛНР, а також для тих, хто підтримував сепаратистів, за умови, що цей крок наблизить встановлення миру в Україні?

Підтримую

30,0

Не підтримую

51,0

Важко відповісти

19,0

 

Щоб врегулювати конфлікт на Донбасі і встановити мир, пропонується провести вибори на території ДНР і ЛНР. Як Ви ставитеся до цієї пропозиції?

Підтримую

35,5

Не підтримую

46,3

Важко відповісти

18,2

 

                                                                        

                                                                        

 
Источник: ЦСИ "София"


Читайте также в этом разделе

Криза довіри до влади: червень 2017 р.

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 26 травня по 1 червня 2017 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Автор: Александр Левцун

Три роки потому: що змінилося в Україні після Євромайдану

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 1 по 13 листопада 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2017 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

«Громадська думка – вересень 2016»

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 26 серпня по 5 вересня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

Війна і мир: питання національної безпеки в дзеркалі громадської думки

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 29 червня по 8 липня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2001 респондент віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Електоральні орієнтації українських громадян

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 29 червня по 8 липня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Автор: Александр Левцун

Думка жителів Коцюбинського про конфлікт між гілками влади, приєднання до Ірпеня та вибори до селищної ради

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 15 по 19 червня 2016 року провів опитування населення смт Коцюбинське. Всього було опитано 607 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення Коцюбинського за основними соціально-демографічними ознаками (стать і вік). Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 3,7%.


«Особливості української ідентичності»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 15 по 21 листопада 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2009 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Аналитический доклад: Украинский характер (Характерные социально-психологические особенности населения Украины)

Вот уже двадцатый год в Украине идут дискуссии о национальной идее и национальной идентичности. Важным и положительным итогом этой дискуссии является то, что признается несомненным факт становления молодой политической нации. Сложной, противоречивой, но, тем не менее, устойчивой и достаточно толерантной. Ученые, эксперты и политики в своих характеристиках и прогнозах сходятся в том, что качественным результатом этого становления должно быть формирование модернового, амбициозного и консолидированного общества-нации, которое идентифицирует себя как часть большой европейской цивилизации. При этом упускается из виду либо недооценивается социально-психологические особенности людей, которые здесь и сейчас формируют нацию будущего.


Актуальные вопросы экономической безопасности Украины

Эмпирическую базу исследования составили результаты опроса экспертов. Опрос проводился во второй половине декабря 2008 г. и в первой половине января 2009 г. Всего опрошен 21 эксперт, хорошо осведомленных об экономической ситуации в стране, компетентных в вопросах экономики и экономической безопасности Украины. Отбор экспертов осуществлялся по методу «снежного кома», когда ранее отобранный эксперт рекомендовал в качестве экспертов других лиц.

Автор: Андрей Ермолаев

Новый век, новый мир

ЦСИ "София"

Чтобы определить суть происходящего, нужно начать с определения. Сейчас все говорят о финансовом кризисе, который охватывает фондовый, ипотечный и прочие рынки финансовых инструментов. На мой взгляд, эти определения недостаточны. Суть происходящего – кризис глобального капитализма, который проходит финансово-спекулятивную фазу. Это совсем не означает, что мир рушится. Любой кризис диалектичен, рождение и смерть идут рядом, изменяя и развивая этот мир.

Автор: Андрей Ермолаев

Реформа местного самоуправления против паттерна кризисного государства

Более трех лет продолжается в Украине перманентная предвыборная лихорадка. Уровень доверия к государственной власти со стороны населения крайне низок, и происходящее все чаще рассматривается участниками политического процесса как кризис власти. Проблема формирования местных и центральных органов власти, способных обеспечить эффективное управление является актуальной, а иногда и критически необходимой для всех регионов и всех уровней представительской, исполнительной и судебной власти. Но реформа сознательно тормозится государственной властью, не заинтересованной в переменах, которые могут нести реальное обновление управленческих механизмов и хозяев кабинетов в органах этой самой власти. Найти выход из этого замкнутого круга не так-то просто, но все же он есть – это реальная реформа местного самоуправления.

Автор: Андрей Ермолаев

Коридор возможностей для устойчивого развития

ЦСИ "София"

Выбор модели развития «на собственном основании» предъявляет повышенные требования к национальной элите. В этом случае правящий класс проявляет свою готовность к субъектному поведению не только в национальном экономическом пространстве, но и в транснациональных экономических отношениях.

Автор: Святослав Денисенко

Развитие украинской экономики на «собственном основании»: тенденции, риски и коридор возможностей

ЦСИ "София"

Ключевым условием перехода от модели «проедания» к модели устойчивого роста на собственном основании является появление экономически активного Гражданина-собственника, обладающего недвижимостью, акциями, пенсионными накоплениями и непосредственно заинтересованного в динамичном росте национальной экономики

Автор: Святослав Денисенко