Три роки потому: що змінилося в Україні після Євромайдану

Печать

 

 

Центр соціальних досліджень “СОФІЯ”

 

 

Тел. (095) 095-92-23

http://www.sofia.com.ua

 

 

 

 

«Три роки потому:

що змінилося в Україні

після Євромайдану»

 

 

 

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 1 по 13 листопада 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Всього було опитано 2017 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

 

 

 

 

Листопад 2016 р.

 


Основні результати опитування

(повні формулювання питань та одномірні розподіли

відповідей на питання див. у кінці  прес-релізу)

 

Загальна оцінка ситуації в країні

Українські громадяни переважно негативно оцінюють розвиток ситуації в країні. Переважна більшість (72,5%) опитаних з тою чи іншою впевненістю вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямі. Тільки 13,2% респондентів дотримуються точки зору, що справи йдуть «однозначно» у правильному напрямі або «скоріше» у правильному напрямі. (Вважають, що справи йдуть і в правильному, і в неправильному напрямі – 11,3%. Не визначилися з відповіддю – 3,0% опитаних).

 

Актуальні проблеми: ціни, тарифи, війна

Під час опитування респондентам запропонували вказати три проблеми, що хвилюють їх найбільше. Найчастіше респонденти вказували такі проблеми:

 • Ціни на споживчі товари (вказали 63,5% опитаних),
 • Тарифи на комунальні послуги (50,3%),
 • Війна на Донбасі (41,6%),
 • Корупція (36,1%);
 • Пенсії та зарплати (32,2%),
 • Безробіття (28,0%).

 

«Революція продовжується»?..

 Більшість громадян схвально ставиться до проведення масових акцій протесту, спрямованих проти зростання цін на споживчі товари і підвищення тарифів на комунальні послуги. Дві третини (63,0%) опитаних «однозначно підтримали б» або «скоріше підтримали б» такі акції, якби вони проводилися за місцем проживання респондентів. Тільки 22,5% опитаних «скоріше були б проти» або «однозначно були б проти». (Не визначилися з відповіддю – 14,5% респондентів). 

 

Оцінка діяльності влади

 В Україні зростає невдоволення роботою центральних органів влади, владою в цілому. Три чверті (74,5%) опитаних тою чи іншою мірою не схвалюють роботу Петра Порошенка на посаді Президента України. Позитивно оцінюють роботу Порошенка («повністю схвалюють» або «скоріше схвалюють») 19,5% респондентів, причому «повністю схвалює» – лише 2,4%. (Не визначилися з відповіддю – 6,0% опитаних).

 

Діяльність Прем’єр-міністра сприймається так само критично. Роботу Володимира Гройсмана «категорично не схвалює» або «скоріше не схвалює» переважна більшість опитаних – 71,0%. Причому майже половина (44,4%) респондентів «категорично не схвалює» роботу глави уряду. Частка позитивних оцінок становить 21,9%. (Не визначилися з відповіддю – 7,1% опитаних).

 

Роботу Голови Верховної Ради Андрія Парубія «категорично не схвалює» або «скоріше не схвалює» 70,9% опитаних.

Діяльність Генерального прокурора України Юрія Луценка негативно характеризує 70,6% респондентів.

 

Нещодавно Комітет Верховної Ради з питань фінансової політики рекомендував Президенту Петру Порошенку подати в парламент проект постанови про звільнення глави Національного банку Валерії Гонтаревої. Переважна більшість (78,3%) опитаних тою чи іншою мірою підтримала пропозицію звільнити Гонтареву.      

 

Три роки потому: що змінилося в країні після Євромайдану

«Жити стало гірше»

 У масовій свідомості домінує точка зору, що після Євромайдану жити стало гірше. Переважна більшість опитаних (81,9%) вважає, що їхнє життя після революції «набагато погіршилося» або «трохи погіршилося». Лише 4,9% респондентів висловили думку, що їхнє життя з часів Євромайдану тою чи іншою мірою поліпшилося. Причому тільки 0,7% вказали, що життя «набагато поліпшилось». Кожен десятий (10,7%) опитаний вважає, що його життя після революції «практично не змінилося». (Не визначилися з відповіддю – 2,5% опитаних).

 

Життя в злиднях

 Негативні зрушення після революції пов’язують, насамперед, із погіршенням ситуації в економіці, сфері пенсійного і соціального забезпечення, а також кримінальній сфері. Переважна більшість опитаних вважає, що ситуація «набагато погіршилася» або «трохи погіршилася» у сфері...

 • цін на споживчі товари (вказали 94,8% респондентів),
 • пенсійного і соціального забезпечення (77,9%),
 • безпеки громадян, ситуація зі злочинністю (77,5%),
 • зайнятості, працевлаштування (76,1%).

Більшість опитаних констатують негативні зміни у таких сферах, як національна безпека, корупція, охорона здоров’я, громадський порядок.   

 

Дефіцит правопорядку

 Неоднозначно оцінюється зміни в роботі поліції. Значна частина опитаних (39,5%) вважає, що після Євромайдану робота правоохоронців «набагато погіршилася» або «дещо погіршилася». Чимало тих (18,1%), хто вважає, що їхня ефективність не змінилася. Водночас, третина (31,6) респондентів схильна думати, що робота поліції тою чи іншою мірою поліпшилась.

 

На думку більшості громадян, реформа поліції не була результативною і не призвела до позитивних зрушень в діяльності правоохоронців. Тільки 19,0% опитаних вважає, що завдяки реформі, робота поліції «помітно поліпшилась». Третина (34,7%) респондентів  схильна думати, що ефективність діяльності правоохоронців не змінилася. Значна частина (26,1%) опитаних дотримується точки зору, що робота поліції «помітно погіршилась». Чимало (12,4%) тих, хто вважає, що «ніякої реформи взагалі не було».        (Не визначилися з відповіддю – 7,8%).

 

Дефіцит свободи

Після революції Україна не стала толерантним суспільством, де можна відкрито висловлювати свої погляди. Тільки чверть (27,8%) опитаних вважає, що сьогодні в Україні можна вільно, без побоювань висловлювати будь-яку думку. Половина (48,6%) респондентів дотримується думки, що хоча свобода слова є, люди побоюються відкрито висловлювати свої політичні погляди, не бажаючи конфліктувати з представниками інших поглядів. Багато хто (18,5%) вважає, що сьогодні в Україні право на свободу вираження своїх поглядів обмежується, влада переслідує інакомислячих. (Не визначилися з відповіддю – 5,1%).     

 
 


В очікуванні змін

(електоральні орієнтації населення)

Респонденти виявили високу готовність брати участь у виборах до Верховної Ради України (якби вибори відбувалися найближчої неділі). Серед всіх опитаних 41,2% вказали, що «обов’язково голосуватимуть», а 31,3% респондентів – що «скоріше голосуватимуть».  

Популярності набуває ідея позачергових парламентських виборів. Значна частина (35,1%) опитаних тою чи іншою мірою вважає «важливим провести вибори нового складу Верховної Ради, для того, щоб добитися позитивних змін у країні».

 

Якби на момент опитування відбувалися парламентські вибори (голосування за партійними списками), то найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар’єр мали б           ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», Блок Петра Порошенка «Солідарність», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка та ВО «Свобода».

Серед всіх опитаних проголосували б…

 • за «Батьківщину» – 9,7% респондентів,
 • за «Опозиційний блок» – 8,5%,
 • за БПП «Солідарність» – 8,0%,
 • за «Самопоміч» – 6,4%,
 • за Радикальну партію Олега Ляшка – 5,9%,
 • за партію «Свобода» – 3,2%

Інші партії мають менше 3,0% прихильників (в кожному окремому випадку). Привертає увагу той факт, що нові партійні проекти ліберально-демократичного та націонал-патріотичного спрямування не знаходять вагомої підтримки серед виборців.

 

Якби на момент опитування відбувалися президентські вибори, то найкращі шанси вийти до другого туру мали б Петро Порошенко, Юлія Тимошенко та Юрій Бойко.

Серед всіх опитаних проголосували б…

 • за П.Порошенка - 10,1%,
 • за Ю.Тимошенко - 10,1%,
 • за Ю.Бойка - 8,6%.

Електоральний рейтинг інших кандидатів складає менше 6,0% в кожному окремому випадку. Відзначимо різке падіння рівня підтримки Н.Савченко. Якщо у липні 2016 р. серед всіх опитаних за неї планували проголосувати 8,3%, то зараз – 2,9% респондентів.

 

 

 

Одномірні розподіли відповідей на питання, %

 

Якщо говорити в цілому, як Ви вважаєте, справи в Україні йдуть у правильному чи неправильному напрямі?

Однозначно у правильному напрямі

1,9

Скоріше у правильному напрямі

11,3

Скоріше у неправильному напрямі

29,8

Однозначно у неправильному напрямі

42,7

І в правильному, і в неправильному напрямі

11,3

Важко відповісти

3,0

 

Я зачитаю перелік проблем, з якими стикаються громадяни України. А Ви мені скажіть, які ТРИ з цих проблем, турбують особисто Вас найбільше? (Респондент міг вказати кілька варіантів відповіді)

Безробіття

28,0

Ціни на споживчі товари

63,5

Корупція

36,1

Робота громадського транспорту

1,6

Злочинність і незахищеність громадян

9,4

Освіта

4,2

Тарифи на комунальні послуги

50,3

Охорона здоров’я

13,6

Пенсії та зарплати

32,2

Війна на Донбасі

41,6

Повернення до складу України неконтрольованих територій Донецької і Луганської областей

3,7

Повернення Криму до складу України

3,2

Мобілізація чоловіків до армії

7,8

Інше

1,5

Жодна з проблем мене не турбує / Всі проблеми турбують

0,6

Не вказана друга проблема

0,6

Не вказана третя проблема

1,9

Важко відповісти

0,2

 

Якби за місцем Вашого проживання відбувалися масові акції протесту, спрямовані проти зростання цін на споживчі товари і підвищення тарифів на комунальні послуги, як Ви поставилися б до цих акцій?

Однозначно підтримав би

22,4

Скоріше підтримав би

40,6

Скоріше був би проти

14,0

Однозначно був би проти

8,5

Важко відповісти

14,5

 

Як Ви оцінюєте роботу Петра Порошенка на посаді Президента України?

Повністю схвалюю

2,4

Скоріше схвалюю

17,1

Скоріше не схвалюю

26,9

Категорично не схвалюю

47,6

Важко відповісти

6,0

 

Як Ви оцінюєте роботу Володимира Гройсмана  на посаді Прем’єр-міністра України?

Повністю схвалюю

2,9

Скоріше схвалюю

19,0

Скоріше не схвалюю

26,6

Категорично не схвалюю

44,4

Важко відповісти

7,1

 

Як Ви оцінюєте роботу Андрія Парубія на посаді Голови Верховної Ради України?

Повністю схвалюю

1,9

Скоріше схвалюю

15,0

Скоріше не схвалюю

23,8

Категорично не схвалюю

47,1

Важко відповісти

12,2

 

Як Ви оцінюєте роботу Юрія Луценка на посаді Генерального прокурора України?

Повністю схвалюю

2,2

Скоріше схвалюю

17,9

Скоріше не схвалюю

22,5

Категорично не схвалюю

48,1

Важко відповісти

9,3

 

Нещодавно Комітет Верховної Ради з питань фінансової політики рекомендував Президенту Петру Порошенку подати в парламент проект постанови про звільнення глави Національного банку Валерії Гонтаревої. Чи підтримуєте Ви пропозицію звільнити В. Гонтареву із займаної посади?

Однозначно підтримую

50,2

Скоріше підтримую

28,1

Скоріше не підтримую

6,3

Однозначно не підтримую

2,5

Важко відповісти

12,9

 

В цілому, як змінилося Ваше життя з часів Євромайдану 2014 року?

Набагато поліпшилося

0,7

Трохи поліпшилося

4,2

Трохи погіршилося

28,6

Набагато погіршилося

53,3

Практично не змінилося

10,7

Важко відповісти

2,5

 

Я буду по черзі називати різні сфери життя в Україні. А Ви кажіть, як змінилася ситуація в цій сфері після Євромайдану 2014 року - набагато поліпшилася, трохи поліпшилася, трохи погіршилася, набагато погіршилася.

 

Набагато поліпшилася

Трохи поліпшилася

Трохи погіршилася

Набагато погіршилася

Важко відповісти

Не змінилася

Ціни на споживчі товари

0,5

1,1

15,4

79,4

1,3

2,3

Зайнятість, працевлаштування

0,4

5,2

19,3

56,8

3,9

14,4

Політичні свободи, зокрема, свобода слова

3,2

16,9

17,1

30,6

5,8

26,4

Коррупція

0,6

8,7

12,7

51,0

5,3

21,7

Робота поліції

2,7

28,9

12,0

27,5

10,8

18,1

Безпека громадян, ситуація зі злочинністю

0,9

5,2

23,2

54,3

3,7

12,7

Національна безпека

1,6

15,0

15,7

47,1

7,3

13,3

Охорона здоров’я

0,3

5,1

19,0

44,6

4,9

26,1

Освіта

0,4

8,7

14,4

29,0

13,1

34,4

Пенсійне і соціальне забезпечення

0,3

3,5

17,2

60,7

3,6

14,7

Громадський порядок

0,7

10,3

23,1

41,5

4,8

19,6

 

Як вплинула реформа міліції на ефективність роботи правоохоронців?

Робота правоохоронців помітно поліпшилася

19,0

Робота правоохоронців помітно погіршилася

26,1

Ефективність роботи правоохоронців не змінилася

34,7

Вважаю, що ніякої реформи не було

12,4

Важко відповісти

7,8

 

Як Ви вважаєте, чи можна сьогодні в Україні вільно висловлювати свою думку, свої політичні погляди?

Сьогодні в Україні можна вільно, без побоювань висловлювати будь-яку думку

27,8

Свобода слова є, але люди побоюються відкрито висловлювати свої політичні погляди, не бажаючи конфліктувати з представниками інших поглядів

48,6

Сьогодні в Україні право на свободу вираження своїх поглядів обмежується, влада переслідує інакомислячих

18,5

Важко відповісти

5,1

 

Яке висловлювання найбільшою мірою відповідає Вашій точці зору. 

«Важливо провести вибори нового складу Верховної Ради, для того щоб добитися позитивних змін у країні».

«Нові вибори до Верховної Ради не принесуть позитивних змін».

Мені повністю підходить перше висловлювання

18,6

Мені скоріше підходить перше висловлювання

16,5

Мені скоріше підходить друге висловлювання

26,4

Мені повністю підходить друге висловлювання

28,5

Важко відповісти

10,0

 

Якби вибори до Верховної Ради відбувалися найближчої неділі, чи брали б Ви участь у голосуванні?

Обов'язково голосуватиму

41,2

Точно не впевнений, але скоріше голосуватиму

31,3

Точно не впевнений, але скоріше не буду голосувати

6,8

Не буду голосувати

17,9

Важко відповісти

2,8

 

Якби вибори до Верховної Ради відбулися найближчої неділі, а в бюлетень для голосування були внесені зазначені партії, за яку партію Ви проголосували б?

Блок Петра Порошенка «Солідарність»

8,0

Об’єднання  «Самопоміч» (лідер – А. Садовий)

6,4

Партія «Народний фронт» (лідер – А. Яценюк)

0,4

Всеукраїнське об’єднання  «Свобода» (лідер – О. Тягнибок)

3,2

Всеукраїнське об’єднання  «Батьківщина» (лідер – Ю.Тимошенко)

9,7

Партія «Громадянська позиція» (лідер – А. Гриценко)

2,7

Радикальна партія Олега Ляшка (лідер – О. Ляшко)

5,9

Партія «Опозиційний блок» (лідери – Ю. Бойко, Б.Колесніков)

8,5

Партія «Правий сектор» (лідер - А. Тарасенко)

1,1

 «Ліва Опозиція» у складі КПУ і ПСПУ (лідери – П. Симоненко, Н. Вітренко)

1,1

Партія «УДАР Віталія Кличка»

1,1

Партія «Наш край» (лідери – О. Мазурчак, О. Фельдман, Ю. Гранатуров, А.Кіссе, С.Кальцев)

0,2

Партія «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» (лідери - Д. Борисенко, Б.Філатов)

1,4

Партія «Відродження» (лідери – В. Бондар, В. Хомутиннік)

0,9

Соціал-демократична партія Сергія Капліна (лідер - С. Каплін)

0,5

Національний рух «Державницька ініціатива Яроша (ДІЯ)» (лідер – Д. Ярош)

0,6

«Союз лівих сил» (лідер – В. Волга)

0,0

Аграрна партія України (лідер – В. Скоцик)

0,2

Партія «Демократичний Альянс» (лідери – В. Гацько, С. Заліщук, С. Лещенко,  М. Найєм)

0,6

Партія «Народний Контроль» (лідер – Д.Добродомов)

0,6

Партія «За Життя» (лідери – В. Рабінович, Є. Мураєв)

2,3

Організація Українських Націоналістів (лідери – Б.Червак, М. Коханівський)

0,2

Партія «Хвиля» (якщо її очолюватиме  – М. Саакашвілі)

1,6

«Національний корпус» (лідер – А.Білецький)

0,3

Інша партія

4,1

Проголосую проти всіх

5,9

Не братиму участі в голосуванні

18,5

Важко відповісти

14,0

 

Якби найближчої неділі відбувалися президентські вибори, а до бюлетеня були включені зазначені кандидати, за кого Ви проголосували б?  

Юрій Бойко

8,6

Анатолій Гриценко

3,5

Олег Ляшко

5,7

Петро Порошенко

10,1

Міхеіл Саакашвілі

2,8

Надія Савченко

2,9

Андрій Садовий

5,6

Петро Симоненко

1,2

Юлія Тимошенко

10,1

Олег Тягнибок

2,6

Дмитро Ярош

1,4

Арсеній Яценюк

0,4

Інший кандидат

9,7

Проголосую проти всіх

10,8

Важко відповісти

10,8

Не братиму участі в голосуванні

13,8

 

 
Источник: ЦСИ "София"


Читайте также в этом разделе

Криза довіри до влади: червень 2017 р.

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 26 травня по 1 червня 2017 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Автор: Александр Левцун

«Війна і мир: громадська думка про причини війни на Донбасі та перспективи врегулювання конфлікту»

Источник: ЦСИ "София"

5 декабря 2016г. в Информационном агентстве "Українські новини" прошла презентация результатов опроса населения Украины, проведенного Центром социальных исследований "СОФИЯ". Представлены данные, которые характеризуют, как граждане воспринимают пути урегулирования конфликта на Донбассе.

Автор: Александр Левцун

«Громадська думка – вересень 2016»

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 26 серпня по 5 вересня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

Війна і мир: питання національної безпеки в дзеркалі громадської думки

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 29 червня по 8 липня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2001 респондент віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Електоральні орієнтації українських громадян

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 29 червня по 8 липня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Автор: Александр Левцун

Думка жителів Коцюбинського про конфлікт між гілками влади, приєднання до Ірпеня та вибори до селищної ради

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 15 по 19 червня 2016 року провів опитування населення смт Коцюбинське. Всього було опитано 607 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення Коцюбинського за основними соціально-демографічними ознаками (стать і вік). Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 3,7%.


«Особливості української ідентичності»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 15 по 21 листопада 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2009 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Аналитический доклад: Украинский характер (Характерные социально-психологические особенности населения Украины)

Вот уже двадцатый год в Украине идут дискуссии о национальной идее и национальной идентичности. Важным и положительным итогом этой дискуссии является то, что признается несомненным факт становления молодой политической нации. Сложной, противоречивой, но, тем не менее, устойчивой и достаточно толерантной. Ученые, эксперты и политики в своих характеристиках и прогнозах сходятся в том, что качественным результатом этого становления должно быть формирование модернового, амбициозного и консолидированного общества-нации, которое идентифицирует себя как часть большой европейской цивилизации. При этом упускается из виду либо недооценивается социально-психологические особенности людей, которые здесь и сейчас формируют нацию будущего.


Актуальные вопросы экономической безопасности Украины

Эмпирическую базу исследования составили результаты опроса экспертов. Опрос проводился во второй половине декабря 2008 г. и в первой половине января 2009 г. Всего опрошен 21 эксперт, хорошо осведомленных об экономической ситуации в стране, компетентных в вопросах экономики и экономической безопасности Украины. Отбор экспертов осуществлялся по методу «снежного кома», когда ранее отобранный эксперт рекомендовал в качестве экспертов других лиц.

Автор: Андрей Ермолаев

Новый век, новый мир

ЦСИ "София"

Чтобы определить суть происходящего, нужно начать с определения. Сейчас все говорят о финансовом кризисе, который охватывает фондовый, ипотечный и прочие рынки финансовых инструментов. На мой взгляд, эти определения недостаточны. Суть происходящего – кризис глобального капитализма, который проходит финансово-спекулятивную фазу. Это совсем не означает, что мир рушится. Любой кризис диалектичен, рождение и смерть идут рядом, изменяя и развивая этот мир.

Автор: Андрей Ермолаев

Реформа местного самоуправления против паттерна кризисного государства

Более трех лет продолжается в Украине перманентная предвыборная лихорадка. Уровень доверия к государственной власти со стороны населения крайне низок, и происходящее все чаще рассматривается участниками политического процесса как кризис власти. Проблема формирования местных и центральных органов власти, способных обеспечить эффективное управление является актуальной, а иногда и критически необходимой для всех регионов и всех уровней представительской, исполнительной и судебной власти. Но реформа сознательно тормозится государственной властью, не заинтересованной в переменах, которые могут нести реальное обновление управленческих механизмов и хозяев кабинетов в органах этой самой власти. Найти выход из этого замкнутого круга не так-то просто, но все же он есть – это реальная реформа местного самоуправления.

Автор: Андрей Ермолаев

Коридор возможностей для устойчивого развития

ЦСИ "София"

Выбор модели развития «на собственном основании» предъявляет повышенные требования к национальной элите. В этом случае правящий класс проявляет свою готовность к субъектному поведению не только в национальном экономическом пространстве, но и в транснациональных экономических отношениях.

Автор: Святослав Денисенко

Развитие украинской экономики на «собственном основании»: тенденции, риски и коридор возможностей

ЦСИ "София"

Ключевым условием перехода от модели «проедания» к модели устойчивого роста на собственном основании является появление экономически активного Гражданина-собственника, обладающего недвижимостью, акциями, пенсионными накоплениями и непосредственно заинтересованного в динамичном росте национальной экономики

Автор: Святослав Денисенко