Електоральні орієнтації українських громадян

Печать

Центр соціальних досліджень “СОФІЯ”

 

 

Тел. (095) 095-92-23

http://www.sofia.com.ua

 

 

 

 «Електоральні орієнтації

населення України»

 

 

 

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 29 червня по 8 липня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Всього було опитано 2001 респондент віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Липень 2016 р.

 


Основні результати опитування

(повні формулювання питань та одномірні розподіли

відповідей на питання див. у кінці  прес-релізу)

 

Оцінка ситуації в країні

 

В українському суспільстві дуже поширена думка, що ситуація в Україні розвивається у неправильному напрямі. Переважна більшість (76,0%) опитаних вважає, що ситуація розвивається «однозначно у неправильному» або «скоріше в неправильному» напрямі. Тільки 17,6% респондентів з тою чи іншою впевненістю заявили, що країна рухається у правильному напрямі. (Не визначились з відповіддю – 6,4%).

 

У масових настроях домінують песимістичні очікування щодо найближчого майбутнього України. Більше половини (53,9%) опитаних «песимістично» або «скоріше песимістично» сприймають майбутнє країни через рік. Тільки третина (35,7%) респондентів оцінює перспективу розвитку ситуації тою чи іншою мірою оптимістично. (Не визначилися з відповіддю – 10,4%).

 

Найчастіше українці негативно оцінюють ті зміни, які відбулися після «Євромайдану» в Україні. Тільки 11,9% опитаних вважають, що «Євромайдан» приніс в країну переважно позитивні зміни. Утричі більше (36,6%) тих, хто дотримується думки, що революція мала переважно негативні  наслідки. Досить багато (27,7%) тих, хто розділяє точку зору, що «Євромайдан» приніс доброго й поганого приблизно нарівно. Чимало (18,1%) респондентів не убачає якихось змін взагалі. (Не визначилися з відповіддю – 5,7%).

 

В цілому українське суспільство критично оцінює підсумки «Євромайдану». Революції нічого не вирішують, для розвитку країні потрібна стабільність – так вважає  більше половини (55,4%) опитаних. Лише 6,6% респондентів поділяє думку, що цілі «Євромайдану» були досягнуті й у країни з'явилася перспектива успішного розвитку. Щоправда є чимало (25,0%) радикально налаштованих громадян, які дотримуються точки зору, що цілі «Євромайдану» не були досягнуті, й тому потрібна нова революція. (Не визначилися з відповіддю – 13,0%).    

 

Оцінка діяльності влади

 

 Переважна більшість населення України негативно оцінює діяльність Петра Порошенка на посаді Президента України. Три чверті (75,3%) опитаних «скоріше не схвалює» або «категорично не схвалює» роботу Порошенка. Тою чи іншою мірою позитивно оцінюють діяльність Порошенка – 20,4% респондентів. Причому повністю схвалюють роботу Порошенка на посаді Президента тільки 2,6% опитаних. (Не визначилися з відповіддю – 4,3%).

 

Хоча Володимира Гройсмана лише нещодавно призначили на посаду Прем’єр-міністра, його діяльність оцінюється дуже критично. Про кредит довіри новому уряду не може йти і мови. Переважна більшість (70,4%) опитаних «скоріше не схвалює» або «категорично не схвалює» роботу В.Гройсмана. Тільки 18,1% схвалює її тою чи іншою мірою, причому лише 1,9% респондентів схвалює її «повністю». (Не визначилися з відповіддю – 11,5%).  

 

Серед керівників держави найгірше характеризується робота Голови Верховної Ради Андрія Парубія. Три чверті (76,4%) опитаних «скоріше не схвалює» або «категорично не схвалює» роботу А.Парубія. Тою чи іншою мірою позитивно оцінюють діяльність Голови Верховної Ради – 11,2% респондентів. Причому повністю схвалюють дяльність Парубія тільки 1,0% опитаних. (Не визначилися з відповіддю – 12,4%).

 

Коли Арсеній Яценюк у лютому 2014 року очолив Кабінет Міністрів, він назвав склад свого уряду «політичними камікадзе». І ці слова стали пророчими. Населення вкрай критично сприймало діяльність уряду Яценюка; це зрештою призвело до того, що він втратив довіру людей і перспективу як політик. Сьогодні тільки 9,7% опитаних ставиться до нього тою чи іншою мірою позитивно, причому «однозначно позитивно» - лише 0,8%. Водночас, 85,8% респондентів ставиться до Яценюка «однозначно негативно» або «скоріше негативно». (Не визначилися з відповіддю – 4,5%).

 

 Електоральні орієнтації населення

 

У випадку голосування за закритими партійними списками найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар'єр і потрапити до Верховної Ради сьогодні мають партія «Опозиційний блок», «Батьківщина», Блок Петра Порошенка «Солідарність», «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка та «Свобода».

 

Серед респондентів, які «обов’язково» братимуть участь у виборах збираються підтримати…

 • «Опозиційний блок» - 15,6%,
 • ВО «Батьківщина» - 13,5%,
 • Блок Петра Порошенка «Солідарність» - 12,6%,
 • Об’єднання «Самопоміч» - 9,4%,
 • Радикальну партію Олега Ляшка – 8,6%,
 • ВО «Свободу» - 5,3%.

Інші партії мають показники електоральної підтримки менше 3,0%. Чимало нових партій, які нещодавно претендували на лідерські позиції в українському політикумі, закріпилися в категорії «непрохідних». Зокрема, «УКРОП» висловили намір підтримати лише 1,0% респондентів (серед тих, хто «обов’язково» голосуватиме), партія «Відродження» має 0,9% прихильників, «Наш» край» - 0,6%, «Демократичний альянс» - 0,6%.   

 

Якби в бюлетень для голосування включили партію, яку очолює Міхеіл Саакашвілі (на даний час такої не існує), то найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар’єр мали б такі партії:

 • «Опозиційний блок» з показником підтримки 15,6% (серед респондентів, які «обов’язково» голосуватимуть),
 • ВО «Батьківщина» - 12,8%,
 • Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 12,2%,
 • Радикальна партії Олега Ляшка – 8,6%
 • Об’єднання «Самопоміч» - 8,5%,
 • Партія Міхеіла Саакашвілі – 5,2%.

Великі шанси подолати 5-відсотковий бар’єр також зберігає ВО «Свобода» - її показник електоральної підтримки становить 4,8%.  Інші партії мають показники електоральної підтримки менше 3,0%. Отже, якщо у виборчому бюлетені з’явиться партія очолювана Саакашвілі, найбільше прихильників можуть втратити партії «Самопоміч» та «Батьківщина». Для них партія Саакашвілі стане серйозним електоральним конкурентом.

 

Якби в бюлетень для голосування включили партію, яку очолює Надія Савченко (на даний час такої не існує), то найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар’єр мали б такі політичні сили:

 • «Опозиційний блок» з показником підтримки 15,8% (серед респондентів, які «обов’язково» голосуватимуть),
 • ВО «Батьківщина» - 10,8%,
 • Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 10,4%,
 • Партія Надії Савченко – 10,0%
 • «Самопоміч» - 8,3%,
 • Радикальна партія Олега Ляшка – 7,1%.

Великі шанси подолати 5-відсотковий бар’єр також зберігає партія «Свобода» - її показник електоральної підтримки становить 4,3%.  Інші партії мають показники електоральної підтримки менше 3,0%.

Таким чином, якщо у виборчому бюлетені з’явиться партія очолювана Надією Савченко, вона стане серйозним електоральним конкурентом практично для всіх провідних партій окрім «Опозиційного блоку». Причому найбільше прихильників можуть втратити «Батьківщина» та Блок Петра Порошенка «Солідарність».

 

Якби на момент опитування відбувалися президентські вибори, то найкращі шанси вийти до другого туру мали б Юлія Тимошенко, Юрій Бойко та Петро Порошенко.

Серед респондентів, які «обов’язково» братимуть участь у виборах мають намір проголосувати…

 • за Ю.Тимошенко - 15,5%.
 • за Ю.Бойко - 13,3%,
 • за П.Порошенка - 13,0%,

Якби в бюлетень для голосування включили ім'я Надії Савченко, то в цьому випадку приблизно рівні шанси вийти до другого туру мали б четверо кандидатів: Юлія Тимошенко Юрій Бойко, Петро Порошенко та Надія Савченко.

Серед респондентів, які «обов’язково» братимуть участь у виборах мають намір проголосувати…

 • за Ю.Тимошенко - 13,4%,
 • за Ю.Бойко - 13,2%,
 • за П.Порошенка - 11,1%,
 • за Н.Савченко – 10,8%.

Отже, якщо Надія Савченко братиме участь у президентських перегонах, вона стане серйозним електоральним конкурентом для П.Порошенка та Ю.Тимошенко. Вони втрачатимуть частину свого електорату на користь саме цього кандидата.


Одномірні розподіли відповідей на питання, %

 

Якщо говорити в цілому, як Ви вважаєте, ситуація в Україні розвивається у правильному чи неправильному напрямі? 

Однозначно в правильному напрямі

1,9

Скоріше в правильному напрямі

15,7

Скоріше в неправильному напрямі

33,6

Однозначно в неправильному напрямі

42,4

Важко відповісти

6,4

 

Якщо говорити про найближче майбутнє України (про ситуацію в країні через рік), як Ви його сприймаєте?

Оптимістично

8,0

Скоріше оптимістично

27,7

Скоріше песимістично

33,0

Песимістично

20,9

Важко відповісти

10,4

 

Як Ви оцінюєте роботу Петра Порошенка на посаді Президента України?

Повністю схвалюю

2,6

Скоріше схвалюю

17,8

Скоріше не схвалюю

27,6

Категорично не схвалюю

47,7

Важко відповісти

4,3

 

Як Ви оцінюєте роботу Володимира Гройсмана  на посаді Прем’єр-міністра України?

Повністю схвалюю

1,9

Скоріше схвалюю

16,2

Скоріше не схвалюю

23,9

Категорично не схвалюю

46,5

Важко відповісти

11,5

 

Як Ви оцінюєте роботу Андрія Парубія на посаді Голови Верховної Ради України?

Повністю схвалюю

1,0

Скоріше схвалюю

10,2

Скоріше не схвалюю

23,5

Категорично не схвалюю

52,9

Важко відповісти

12,4

 

Як Ви ставитеся до Арсенія Яценюка?

Однозначно позитивно

0,8

Скоріше позитивно

8,9

Скоріше негативно

17,1

Однозначно негативно

68,7

Важко відповісти

4,5

 

Як Ви вважаєте, які зміни приніс «Євромайдан» в Україну?

Переважно позитивні

11,9

Переважно негативні

36,6

Доброго й поганого приблизно нарівно

27,7

В Україні нічого не змінилося

18,1

Важко відповісти

5,7

 

Що Ви сьогодні можете сказати про підсумки революції («Євромайдану»)? Яка точка зору Вам ближче?

Цілі «Евромайдану» досягнуті, у країни з'явилася перспектива успішного розвитку

6,6

Цілі «Евромайдану» не були досягнуті, потрібна нова революція

25,0

Революції нічого не вирішують, для розвитку країні потрібна стабільність

55,4

Важко відповісти

13,0

 

Якби найближчої неділі відбувалися вибори до Верховної Ради України, чи брали б Ви участь у голосуванні? Яка ймовірність того, що Ви будете голосувати?

Обов'язково буду голосувати

40,4

Не впевнений, але, скоріше за все, буду голосувати

30,0

Не впевнений, але, скоріше за все, не буду голосувати

8,7

Не буду голосувати

18,5

Важко відповісти

2,4

 

Якби найближчої неділі відбувалися вибори до Верховної Ради України, а в бюлетень були включені зазначені партії, за яку партію Ви проголосували б? Вкажіть один варіант відповіді!

 

Серед тих, хто «обов’язково» буде голосувати

Партія «Опозиційний блок»

15,6

ВО «Батьківщина»

13,5

Блок Петра Порошенка «Солідарність»

12,6

Об’єднання  «Самопоміч»

9,4

Радикальна партія Олега Ляшка

8,6

ВО «Свобода»

5,3

Партія «Громадянська позиція»

2,6

Партія «Правий сектор»

1,9

Партія Володимира Гройсмана «Совість України»

1,4

Національний рух «Державна ініціатива Яроша (ДІЯ)»

1,2

Партія «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»

1,0

Партія «Союз лівих сил»

0,9

Партія «Відродження»

0,9

 «Ліва Опозиція» у складі КПУ і ПСПУ

0,7

Партія «УДАР Віталія Кличка»

0,6

Партія «Наш край»

0,6

Партія «Демократичний альянс»

0,6

Партія «Народний фронт»

0,4

Партія простих людей Сергія Капліна

0,4

Інша партія

2,5

Проголосую проти всіх

4,2

Важко відповісти

15,1

 

А якби в бюлетень для голосування включили партію, яку очолює Міхеіл Саакашвілі, за яку партію Ви проголосували б?  

 

Серед тих, хто «обов’язково» буде голосувати

Партія «Опозиційний блок»

15,6

ВО «Батьківщина»

12,8

Блок Петра Порошенка «Солідарність»

12,2

Радикальна партія Олега Ляшка

8,6

Об’єднання  «Самопоміч»

8,5

Партія Міхеіла Саакашвілі

5,2

ВО «Свобода»

4,8

Партія «Громадянська позиція»

2,5

Партія «Правий сектор»

1,8

Партія Володимира Гройсмана «Совість України»

1,3

Національний рух «Державна ініціатива Яроша (ДІЯ)»

1,2

Партія «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»

1,0

Партія «Союз лівих сил»

0,9

Партія «Відродження»

0,9

«Ліва Опозиція» у складі КПУ і ПСПУ

0,7

Партія «УДАР Віталія Кличка»

0,6

Партія «Наш край»

0,6

Партія «Демократичний альянс»

0,5

Партія «Народний фронт»

0,4

Партія простих людей Сергія Капліна

0,2

Інша партія

2,4

Проголосую проти всіх

4,0

Важко відповісти

13,3

 


А якби в бюлетень для голосування включили партію, яку очолює Надія Савченко, за яку партію Ви проголосували б?  

 

Серед тих, хто «обов’язково» буде голосувати

Партія «Опозиційний блок»

15,8

ВО «Батьківщина»

10,8

Блок Петра Порошенка «Солідарність»

10,4

Партія Надії Савченко

10,0

Об’єднання  «Самопоміч»

8,3

Радикальна партія Олега Ляшка

7,1

ВО «Свобода»

4,3

Партія «Громадянська позиція»

2,0

Партія «Правий сектор»

1,6

Партія Володимира Гройсмана «Совість України»

1,1

Національний рух «Державна ініціатива Яроша (ДІЯ)»

1,0

Партія «Союз лівих сил»

0,9

Партія «Відродження»

0,9

«Ліва Опозиція» у складі КПУ і ПСПУ

0,7

Партія «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»

0,7

Партія «УДАР Віталія Кличка»

0,6

Партія «Наш край»

0,5

Партія «Демократичний альянс»

0,5

Партія «Народний фронт»

0,4

Партія простих людей Сергія Капліна

0,2

Інша партія

3,1

Проголосую проти всіх

4,1

Важко відповісти

15,0

 

 Якби найближчої неділі відбувалися президентські вибори, а в бюлетень були включені зазначені кандидати, за кого Ви проголосували б? Вкажіть один варіант відповіді!

 

Серед тих, хто «обов’язково» буде голосувати

Юлія Тимошенко

15,5

Юрій Бойко

13,3

Петро Порошенко

13,0

Андрій Садовий

8,8

Олег Ляшко

8,1

Міхеіл Саакашвілі

6,0

Анатолій Гриценко

4,7

Олег Тягнибок

3,2

Дмитро Ярош

2,7

Петро Симоненко

1,8

Василь Гацько

0,6

Вадим Рабинович

0,6

Арсеній Яценюк

0,4

Інший кандидат

3,6

Проголосую проти всіх

6,9

Важко відповісти

10,8

 

А якби в бюлетень для голосування включили ім'я Надії Савченко, за кого з кандидатів Ви проголосували б? Вкажіть один варіант відповіді!

 

Серед тих, хто «обов’язково» буде голосувати

Юлія Тимошенко

13,4

Юрій Бойко

13,2

Петро Порошенко

11,1

Надія Савченко

10,8

Андрій Садовий

7,9

Олег Ляшко

6,3

Міхеіл Саакашвілі

6,0

Анатолій Гриценко

4,2

Олег Тягнибок

2,3

Петро Симоненко

2,1

Дмитро Ярош

2,1

Вадим Рабинович

0,6

Василь Гацько

0,5

Арсеній Яценюк

0,5

Інший кандидат

3,1

Проголосую проти всіх

5,7

Важко відповісти

10,2

 

Стать респондента

Чоловіча                       

44,9

Жіноча

55,1

 

 Вік респондента 

 18-29 років

20,7

 30-39 років

19,3

 40-49 років

16,3

 46-59 років

18,0

 60 років і більше

25,7

Якою мовою Ви, як правило, спілкуєтеся в сім’ї (вдома)?

Українською

45,1

Російською

29,1

І українською, і російською (залежно від обставин)

25,3

Іншою

0,5

 

Ваша освіта?

Початкова освіта (менше 9 класів)

2,3

Базова (неповна) середня освіта (повні 9 класів)

4,6

Повна загальна середня або професійно-технічна освіта (11 класів тощо)

38,5

Незакінчена вища

6,7

Базова вища освіта (технікум, вуз І-ІІ рівнів акредитації)

22,8

Повна вища освіта (університет, вуз ІІІ-IV рівнів акредитації)

24,8

Важко відповісти

0,3

 

Яке в цілому матеріальне становище Вашої сім’ї?  

Грошей не вистачає навіть на продукти харчування, іноді голодуємо

9,0

Грошей вистачає тільки на продукти харчування

32,9

Грошей вистачає на харчування та на придбання елементарних недорогих товарів

37,9

У цілому на життя вистачає, але придбання товарів тривалого користування, таких як меблі, холодильник, телевізор уже викликає труднощі

15,8

Живемо забезпечено, але поки не можемо собі дозволити деякі великі покупки (купити квартиру, автомобіль тощо)

2,7

Живемо в повному достатку

0,1

Важко відповісти / відмова від відповіді

1,6

 

Ким Ви працюєте, який рід Вашої діяльності? Якщо Ви працюєте в декількох місцях, вкажіть той рід діяльності, який приносить основний дохід..

Керівник (заступник керівника) підприємства або установи, підприємець у великому або середньому бізнесі

0,6

Займаюся дрібним бізнесом, індивідуальним підприємництвом (самозайнятий)

3,2

Фахівець із вищою або базовою вищою освітою

14,3

Кадровий військовослужбовець, працівник правоохоронних органів

0,7

Висококваліфікований робітник

10,8

Простий (некваліфікований) робітник

8,1

Співробітник допоміжного персоналу, служби забезпечення, чия робота не вимагає вищої освіти

2,6

Працівник торгівлі, сфери послуг, громадського харчування, чия робота не вимагає вищої освіти

6,5

Фермер, орендар

0,6

Студент

4,0

Домогосподарка

8,3

Не маю постійного місця роботи, але час від часу працюю в різних місцях

3,6

Офіційно зареєстрований як безробітний

0,5

Тимчасово не працюю, шукаю роботу

4,0

Непрацюючий пенсіонер

30,0

Інше

2,2

 

Тип населеного пункту, в якому мешкає респондент

Обласний центр, Київ

30,6

Місто з населенням понад 100 тисяч жителів

8,2

Місто з населенням від 50 до 100 тисяч жителів

8,2

Місто з населенням від 20 до 50 тисяч жителів

11,4

Селище міського типу, місто з населенням менше 20 тисяч жителів

12,4

Село

29,2
Источник: ЦСИ "София"


Читайте также в этом разделе

Криза довіри до влади: червень 2017 р.

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 26 травня по 1 червня 2017 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Автор: Александр Левцун

«Війна і мир: громадська думка про причини війни на Донбасі та перспективи врегулювання конфлікту»

Источник: ЦСИ "София"

5 декабря 2016г. в Информационном агентстве "Українські новини" прошла презентация результатов опроса населения Украины, проведенного Центром социальных исследований "СОФИЯ". Представлены данные, которые характеризуют, как граждане воспринимают пути урегулирования конфликта на Донбассе.

Автор: Александр Левцун

Три роки потому: що змінилося в Україні після Євромайдану

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 1 по 13 листопада 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2017 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

«Громадська думка – вересень 2016»

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 26 серпня по 5 вересня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

Війна і мир: питання національної безпеки в дзеркалі громадської думки

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 29 червня по 8 липня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2001 респондент віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Думка жителів Коцюбинського про конфлікт між гілками влади, приєднання до Ірпеня та вибори до селищної ради

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 15 по 19 червня 2016 року провів опитування населення смт Коцюбинське. Всього було опитано 607 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення Коцюбинського за основними соціально-демографічними ознаками (стать і вік). Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 3,7%.


«Особливості української ідентичності»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 15 по 21 листопада 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2009 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Аналитический доклад: Украинский характер (Характерные социально-психологические особенности населения Украины)

Вот уже двадцатый год в Украине идут дискуссии о национальной идее и национальной идентичности. Важным и положительным итогом этой дискуссии является то, что признается несомненным факт становления молодой политической нации. Сложной, противоречивой, но, тем не менее, устойчивой и достаточно толерантной. Ученые, эксперты и политики в своих характеристиках и прогнозах сходятся в том, что качественным результатом этого становления должно быть формирование модернового, амбициозного и консолидированного общества-нации, которое идентифицирует себя как часть большой европейской цивилизации. При этом упускается из виду либо недооценивается социально-психологические особенности людей, которые здесь и сейчас формируют нацию будущего.


Актуальные вопросы экономической безопасности Украины

Эмпирическую базу исследования составили результаты опроса экспертов. Опрос проводился во второй половине декабря 2008 г. и в первой половине января 2009 г. Всего опрошен 21 эксперт, хорошо осведомленных об экономической ситуации в стране, компетентных в вопросах экономики и экономической безопасности Украины. Отбор экспертов осуществлялся по методу «снежного кома», когда ранее отобранный эксперт рекомендовал в качестве экспертов других лиц.

Автор: Андрей Ермолаев

Новый век, новый мир

ЦСИ "София"

Чтобы определить суть происходящего, нужно начать с определения. Сейчас все говорят о финансовом кризисе, который охватывает фондовый, ипотечный и прочие рынки финансовых инструментов. На мой взгляд, эти определения недостаточны. Суть происходящего – кризис глобального капитализма, который проходит финансово-спекулятивную фазу. Это совсем не означает, что мир рушится. Любой кризис диалектичен, рождение и смерть идут рядом, изменяя и развивая этот мир.

Автор: Андрей Ермолаев

Реформа местного самоуправления против паттерна кризисного государства

Более трех лет продолжается в Украине перманентная предвыборная лихорадка. Уровень доверия к государственной власти со стороны населения крайне низок, и происходящее все чаще рассматривается участниками политического процесса как кризис власти. Проблема формирования местных и центральных органов власти, способных обеспечить эффективное управление является актуальной, а иногда и критически необходимой для всех регионов и всех уровней представительской, исполнительной и судебной власти. Но реформа сознательно тормозится государственной властью, не заинтересованной в переменах, которые могут нести реальное обновление управленческих механизмов и хозяев кабинетов в органах этой самой власти. Найти выход из этого замкнутого круга не так-то просто, но все же он есть – это реальная реформа местного самоуправления.

Автор: Андрей Ермолаев

Коридор возможностей для устойчивого развития

ЦСИ "София"

Выбор модели развития «на собственном основании» предъявляет повышенные требования к национальной элите. В этом случае правящий класс проявляет свою готовность к субъектному поведению не только в национальном экономическом пространстве, но и в транснациональных экономических отношениях.

Автор: Святослав Денисенко

Развитие украинской экономики на «собственном основании»: тенденции, риски и коридор возможностей

ЦСИ "София"

Ключевым условием перехода от модели «проедания» к модели устойчивого роста на собственном основании является появление экономически активного Гражданина-собственника, обладающего недвижимостью, акциями, пенсионными накоплениями и непосредственно заинтересованного в динамичном росте национальной экономики

Автор: Святослав Денисенко