Результати соціологічного дослідження «Суспільно-політичні орієнтації громадян»

Печать

«Суспільно-політичні орієнтації громадян»

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 6 по 18 травня 2015 р. провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Всього було опитано 3609 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,0%.

 Основні результати опитування

(повні формулювання питань та одномірні розподіли

відповідей на питання див. у кінці  прес-релізу)

Оцінка ситуації в країні

 Опитування Центру соціальних досліджень «СОФІЯ» свідчить про те, що більшість населення критично оцінює розвиток ситуації в країні. Дві третини (66,0%) опитаних вважає, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямі («однозначно у неправильному» або «скоріше у неправильному»). Тільки 4,1% респондентів дотримуються думки, що справи йдуть «однозначно у правильному напрямі»; кожен п’ятий (21,2%) схильний думати, що справи розвиваються «скоріше у правильному напрямі». (Не визначилися з відповіддю – 8,7% опитаних).    

Економічні очікування слід характеризувати як переважно песимістичні. У масовій свідомості домінують дві точки зору негативної тональності:

  • «Зараз – самий розпал економічної кризи, і невідомо коли буде поліпшення» (вказали 32,9% опитаних);
  • «Ситуація ще буде погіршуватися, найгірше – попереду» (24,8%).

Лише 2,3% респондента вважають, що криза в економіці йде на спад і ситуація поступово поліпшується. Небагато (8,0%) й тих, хто думає, що пік кризи позаду, і скоро розпочнеться поліпшення ситуації. Чверть (23,0%) респондентів дотримується точки зору, що криза найближчим часом посилиться, але згодом ситуація почне поліпшуватися. (Не визначилися з відповіддю – 9,0% опитаних).

Населення схильне покладати відповідальність за негаразди в економіці на центральну владу – на Президента та уряд країни. Значна частина (40,4%) опитаних схильна «повністю» покладати відповідальність за економічні проблеми в країні на Президента і уряд. Практично половина (47,9%) респондентів вважає, що Президент і уряд «частково» винні в економічних негараздах, які переживає країна. Тільки 5,6% опитаних вважають, що Президент і уряд взагалі не винні в теперішніх економічних проблемах. (Не визначилися з відповіддю – 6,1%).

Ставлення до влади

Більшість українських громадян негативно оцінює діяльність Президента та Прем’єр-міністра країни. Причому робота глави уряду сприймається особливо критично.

Роботу Петра Порошенка на посаді Президента України 55,2% опитаних «зовсім не схвалюють» або «скоріше не схвалюють». Тою чи іншою мірою схвалюють – 39,1%. (Не визначилися з відповіддю – 5,7%).

Роботу Арсенія Яценюка «зовсім не схвалюють» або «скоріше не схвалюють» - 68,3%. Тою чи іншою мірою схвалюють – 26,1%. (Не визначилися з відповіддю – 5,6%).

Як відомо, Міжнародний валютний фонд погодився надати Україні кредити, якщо уряд скоротить державні витрати та підвищить тарифи на газ і електроенергію для населення. «Політика затягування пасків» не знайшла розуміння в суспільстві. Переважна більшість (77,3%) опитаних «категорично не підтримують» або «скоріше не підтримують» реформи уряду, які спрямовані на скорочення державних витрат і соціальних пільг. Тільки 14,4% респондентів тою чи іншою мірою підтримують такі реформи. (Не визначилися з відповіддю – 8,3%).  

Електоральні орієнтації

Як відомо, Президент Петро Порошенко проголосив, що чергові вибори до місцевих органів влади відбудуться 25 жовтня 2015 року. Під час опитування респондентів запитали, за яку партію вони проголосували б на виборах до обласної ради (голосування за партійними списками). З’ясувалося, що найбільший  рівень електоральної підтримки мають партії «Блок Петра Порошенка», Об’єднання «Самопоміч» та «Опозиційний блок».  

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах за «Блок Петра Порошенка» планують проголосувати 19,1%, за «Самопоміч» - 13,8%, за «Опозиційний блок» - 12,1%, за ВО «Батьківщина» - 7,2%, за Радикальну партію Олега Ляшка – 6,5%, за «Народний фронт» - 5,3%, за «Правий сектор» - 4,4%, за ВО «Свобода» - 3,7%, за партію "Громадянська позиція» - 2,9%. Інші партії мають менше 2,0% прихильників.

Сприйняття ідеї децентралізації влади

Більшість українських громадян прихильно сприймають ідею децентралізації влади та розширення повноважень місцевих органів влади. Дві третини (61,5%) опитаних «повністю підтримують» або «скоріше підтримують» цю ідею. Тою чи іншою мірою не підтримують децентралізацію влади – 18,8% респондентів. (Не визначилися з відповіддю - 19,7% опитаних. Для частини респондентів ідея децентралізації влади є незрозумілою).  

Значна частина опитаних вважає, що децентралізація влади сприятиме…

  • Більшій підзвітності влади (з такою точкою зору «повністю згодні» або «скоріше згодні» 55,0% опитаних);
  • Поліпшенню життя людей (50,0%);
  • Нормалізації відносин між центральною владою і регіонами, врегулюванню конфлікту на Донбасі, забезпеченню миру (44,3%);
  • Зниженню рівня корупції (38,5%);

Лише 17,1% респондентів тою чи іншою мірою погоджуються з думкою, що децентралізація влади може зашкодити єдності України (тою чи іншою мірою не згодні з цим 58,7% опитаних).

У масовій свідомості домінує точка зору, що децентралізація влади передбачає перехід до нового принципу формування місцевих бюджетів. Більшість (56,4%) опитаних вважає, що у випадку децентралізації влади місцеві громади будуть залишати основні кошти у себе, відраховуючи певний відсоток до державного бюджету. Іншими словами, формування місцевих бюджетів буде відбуватися за принципом «знизу вверх». Чверть (24,1%) респондентів тлумачать децентралізацію не так радикально. На їх думку, принцип фінансування «зверху вниз» буду збережений, але при цьому відсоток відрахувань з державного бюджету місцевим громадам (субвенції) збільшиться.

Війна і мир: проблема реінтеграції Донбасу

Для українського суспільства сьогодні немає нічого важливішого за припинення війни на Донбасі. Під час опитування респондентам запропонували визначити, яке завдання сьогодні має бути пріоритетним для Президента і уряду. (Потрібно було з переліку в 12 позицій обрати одне завдання). Більше всього (48,5%) опитаних вказали як пріоритетне завдання – припинення війни. На другому місці (із значним відривом) виявилося завдання «поліпшення економічної ситуації та створення робочих місць» (вказали 15,6% респондентів).

У масовій свідомості домінує думка, що влада нічого не робить для того, щоб припинити війну на Донбасі, або ж робить недостатньо. Тільки 12,2% опитаних вважає, що Президент і уряд роблять все від неї залежне, щоб припинити збройний конфлікт. Третина (33,5%) респондентів дотримується думки, що влада для цього «практично нічого не робить». Половина (48,7%) опитаних схильні думати, що влада «дещо робить, але цього явно недостатньо». (Не визначилися з відповіддю – 5,6%).

Проблема врегулювання збройного конфлікту на Донбасі безпосередньо пов’язана з долею окупованих територій. Більшість (61,8%) опитаних вважає, що головне – припинити війну, навіть якщо доведеться відмовитися від окупованих територій. Частка тих, хто виступає за продовження військових дій до повного визволення окупованих територій – 22,9%. (Не визначилися з відповіддю – 15,3%).

Майже половина (45,2%) опитаних вважає за можливе піти на певні поступки під час переговорів, щоб припинити війну на Донбасі і нормалізувати відносини з Російською Федерацією. Водночас, 38,6% респондентів дотримується думки, що на поступки йти не можна. (Не визначилися з відповіддю – 16,2%).

Під час опитування респондентам запропонували оцінити прийнятність певних заходів, мета яких – сприяти припиненню війни на Донбасі та нормалізації відносин з Росією. Прийнятними заходами, найчастіше вказувалися такі:

  • Переглянути Угоду з Євросоюзом про Асоціацію та створення Зони вільної торгівлі (тою чи іншою мірою прийнятним вважають цей захід 36,5% опитаних);
  • Офіційно підтвердити позаблоковий статус України і заявити, що вона не буде вступати в НАТО (35,5%).

Переважна більшість (понад 70%) респондентів вважає неприйнятним визнання незалежності ДНР і ЛНР, а також офіційне визнання приєднання Криму до Російської Федерації.

Одномірні розподіли відповідей на питання, %

Якщо говорити в цілому, як Ви вважаєте, справи в Україні йдуть у правильному чи неправильному напрямі? 

Однозначно в правильному напрямі

4,1

Скоріше в правильному напрямі

21,2

Скоріше в неправильному напрямку

31,4

Однозначно в неправильному напрямі

34,6

Важко відповісти / не знаю 

8,7

 

Якщо говорити про найближче майбутнє України (про ситуацію в країні через два-три роки), як Ви його сприймаєте?

Оптимістично

10,3

Скоріше оптимістично

34,1

Скоріше песимістично

29,3

Песимістично

17,0

Важко відповісти

9,3

 

Як би Ви охарактеризували економічну кризу в Україні?

Криза йде на спад, ситуація вже поступово поліпшується

2,3

Пік кризи позаду і скоро почнеться поліпшення ситуації

8,0

Криза найближчим часом посилиться, але потім ситуація почне поліпшуватися

23,0

Зараз - самий розпал (пік) кризи і коли буде поліпшення - невідомо              

32,9

Ситуація ще буде погіршуватися, найгірше ще попереду

24,8

Важко відповісти

9,0

 

Як Ви оцінюєте роботу

 

Повністю схвалюю

Скоріше схвалюю

Скоріше     не схвалюю

Зовсім не схвалюю

Важко відповісти

Петра Порошенка на посаді   Президента Украины Президента України

7,8

31,3

25,9

29,3

5,7

Арсенія Яценюка на посаді Премьер-министра Украины Прем'єр-міністра України

4,6

21,5

26,6

41,7

5,6

 

Як Ви вважаєте, якою мірою Президент і уряд винні у тих економічних проблемах, які переживає країна?

Повністю винні

40,4

Частково винні

47,9

Взагалі не винні

5,6

Важко відповісти

6,1

 

Як відомо, Міжнародний валютний фонд погодився надати Україні кредити, якщо уряд скоротить державні витрати та підвищить тарифи на газ і електроенергію для населення. Как Вы относитесь к реформам правительства, которые направлены на сокращение государственных расходов и социальных льгот? Як Ви ставитеся до реформ уряду, які спрямовані на скорочення державних витрат і соціальних пільг?

Повністю підтримую

2,2

Скоріше підтримую

12,2

Скоріше не підтримую

30,7

Категорично не підтримую

46,6

Важко відповісти

8,3

 

Очікується, що восени 2015 відбудуться вибори до місцевих органів влади. Будете ли Вы участвовать в голосовании? Чи будете Ви брати участь у голосуванні?

Обов'язково (напевно) буду голосувати

44,6

Точно не впевнений, але скоріше буду голосувати

28,2

Точно не впевнений, але скоріше не буду голосувати

8,0

Не буду голосувати

12,9

Важко відповісти

6,3

 

Припустимо, що восени 2015 року на виборах до обласної ради депутатів (для респондентів Києва - до Київської міської ради) в бюлетень для голосування за партійними списками будуть внесені зазначені партії. За яку партію Ви проголосували б?

 

Серед респондентів, які мають намір брати участь у голосуванні*

Блок Петра Порошенка

19,1

Об’єднання  «Самопоміч»

13,8

Партія «Опозиційний блок»

12,1

Партія «Батьківщина»

7,2

Радикальна партія Олега Ляшка

6,5

Партія «Народний фронт»

5,3

Партія «Правий сектор»

4,4

Партія «Свобода»

3,7

Партія «Громадянська позиція»

2,9

Партія «УДАР Віталія Кличка»

1,6

Комуністична партія України

1,4

Партія «Сильна Україна»

0,9

Проголосую против всех

2,8

Важко відповісти / не знаю

18,3

* Вказано відсоток серед респондентів, які на питання " Очікується, що восени 2015 відбудуться вибори до місцевих органів влади.  Чи будете Ви брати участь у голосуванні?" відповіли:  «Обов'язково (напевно) буду голосувати» або «Точно не впевнений, але скоріше буду голосувати ".

 

Як відомо, Президент П.Порошенко пропонує провести децентралізацію влади в Україні та розширити повноваження місцевих органів влади. Как Вы относитесь к этому предложению? Як Ви ставитеся до цієї пропозиції?

Повністю підтримую

19,7

Скоріше підтримую

41,8

Скоріше не підтримую

12,6

Категорично не підтримую

6,2

Важко відповісти

19,7

 

Децентралізація влади і розширення повноважень місцевих органів влади сприятиме більшій підзвітності влади. Насколько Вы согласны с этим высказыванием? Наскільки Ви згодні з цим висловлюванням?

Повністю згоден

13,8

Скоріше згоден

41,2

Скоріше не згоден

19,4

Категорично не згоден

5,4

Важко відповісти

20,2

 

Децентралізація влади і розширення повноважень місцевих органів влади позволит снизит ь уровень коррупции . дозволить знизити рівень корупції. Насколько Вы согласны с этим высказыванием? Наскільки Ви згодні з цим висловлюванням?

Повністю згоден

9,4

Скоріше згоден

29,1

Скоріше не згоден

27,3

Категорично не згоден

13,3

Важко відповісти

20,9

 

Децентралізація влади і розширення повноважень місцевих органів влади позволит улучшит ь жизнь людей, благодаря бол ьшей подотчетности власти . дозволить поліпшити життя людей, завдяки більшій підзвітності влади.Насколько Вы согласны с этим высказыванием? Наскільки Ви згодні з цим висловлюванням?

Повністю згоден

10,7

Скоріше згоден

39,3

Скоріше не згоден

20,6

Категорично не згоден

6,3

Важко відповісти

23,1

 

Децентралізація влади і розширення повноважень місцевих органів влади нанесет вред единству Украины. завдасть шкоду єдності України. Насколько Вы согласны с этим высказыванием? Наскільки Ви згодні з цим висловлюванням?

Повністю згоден

4,9

Скоріше згоден

12,2

Скоріше не згоден

38,1

Категорично не згоден

20,6

Важко відповісти

24,2

 

Децентралізація влади і розширення повноважень місцевих органів влади позволит нормализовать отношения между центральной властью и регионами, урегулировать конфликт на Донбассе, обеспечить мир. дозволить нормалізувати відносини між центральною владою і регіонами, врегулювати конфлікт на Донбасі, забезпечити мир. Насколько Вы согласны с этим высказыванием . Наскільки Ви згодні з цим висловлюванням?

Повністю згоден

8,3

Скоріше згоден

36,0

Скоріше не згоден

20,2

Категорично не згоден

7,6

Важко відповісти

27,9

 

Як, по-Вашому, має змінитися формування місцевих бюджетів у разі проведення децентралізації влади?

Місцеві громади будуть залишати основні кошти у себе, відраховуючи певний відсоток до державного бюджету

56,4

Принцип фінансування «згори донизу» буде збережений, але при цьому відсоток відрахувань з державного бюджету місцевим громадам має збільшитися

24,1

Важко відповісти

19,5

Як Ви вважаєте, яке завдання має бути пріоритетними для Президента та уряду?

Поліпшення економічної ситуації та створення робочих місць

15,6

Об'єднання країни, подолання протиріч, щоразделяющих страну розділяють країну

6,0

Припинення війни на Донбасі

48,5

Недопущення зростання цін

8,9

Викорінення корупції

7,8

Нормалізація відносин з Росією

1,6

Євроінтеграція, вступ до ЄС

3,3

Підвищення соціальних виплат і гарантій

3,6

Повернення Криму до складу України

0,7

Розширення повноважень місцевих органів влади, децентралізація влади

0,6

Забезпечення енергонезалежності України

0,6

Зниження податків

0,5

Інше 

0,2

Нічого із зазначеного

0,3

Важко відповісти

1,8

 

Як Ви вважаєте, Президент і уряд роблять все необхідне, щоби припинити збройний конфлікт на Донбасі?

Влада робить все від неї залежне, щоб припинити конфлікт

12,2

Влада дещо робить, але цього явно недостатньо

48,7

Влада практично нічого не робить для припинення війни

33,5

Важко відповісти

5,6

 

Дехто вважає, що зараз головне– - припинити війну на Донбасі, навіть якщо доведеться відмовитися від окупованих територій. Інші вважають, що Україна повинна продовжити воювати, поки не встановить контроль над усіма окупованими територіями. Яка точка зору Вам ближче?

Головне - припинити війну на Донбасі, навіть якщо доведеться відмовитися від окупованих територій

61,8

Україна має продовжити воювати поки не встановить контроль над усіма окупованими територіями

22,9

Важко відповісти

15,3

 

Як Ви вважаєте, для того, щоб припинити війну на Донбасі і нормалізувати відносини з Російською Федерацією, чи можна піти на певні поступки під час переговорів?

Так, можна

45,2

Ні, не можна

38,6

Важко відповісти

16,2

 

Як Ви вважаєте, на які кроки можна піти для того, щоб припинити війну на Донбасі та нормалізувати відносини з Росією?

 

Повністю прийнятно

Скоріше прийнятно

Скоріше не прийнятно

Зовсім не прийнятно

Важко відповісти

Офіційно підтвердити позаблоковий статус України і заявити, що вона не буде вступати в НАТО

14,3

21,2

18,6

32,8

13,1

Переглянути угоду з Євросоюзом про Асоціацію та створення Зони Вільної торгівлі

12,7

23,8

16,0

31,9

15,6

Впровадити в Україні федеративний устрій і розширити повноваження регіональних органів влади

8,2

19,7

17,4

36,6

18,1

Надати російській мові в Україні статусу державної

10,0

19,9

17,2

42,5

10,4

Офіційно визнати приєднання Криму до Російської Федерації

3,0

8,1

16,2

58,7

14,0

Визнати незалежність ДНР і ЛНР

4,3

8,4

17,1

56,5

13,7

 

Стать респондента

Чоловіча                      

44,7

Жіноча

55,3

 

Ваш вік?

 18-29 років

21,9

 30-39 років

18,0

 40-49 років

17,1

 50-59 років

17,6

 60 років і старше

25,4

           

Вкажіть тип населеного пункту, в якому мешкає респондент

Обласний центр, Київ

25,1

Місто з населенням понад 100 тисяч жителів

14,0

Місто з населенням від 50 до 100 тисяч жителів

7,3

Місто з населенням від 20 до 50 тисяч жителів

9,4

Селище міського типу, місто з населенням менше 20 тисяч жителів

13,3

Село 

30,9

 

Ваша освіта?

Початкова освіта (менше 9 класів)

2,3

Базова (неповна) середня освіта (повних 9 класів)

5,4

Повна загальна середня або професійно-технічна освіта (11 класів тощо)

39,6

Незакінчена вища

6,2

Базова вища освіта (технікум, вуз І-ІІ рівнів акредитації)

21,6

Повна вища освіта (університет, вуз ІІІ-IV рівнів акредитації)

24,7

Важко відповісти / відмова від відповіді

0,2

 

До якої національності Ви себе відносите?

Українець (українка)

89,1

Росіянин (росіянка)

8,5

Інша національність

1,8

Важко відповісти / відмова від відповіді

0,6

 

Якою мовою Ви, як правило, спілкуєтеся в сім'ї (вдома)?

Українською

46,9

Російською

26,6

І українською, і російською (залежно від обставин)

25,9

Іншою

0,6

Читайте также в этом разделе

«Війна і мир: громадська думка про причини війни на Донбасі та перспективи врегулювання конфлікту»

Источник: ЦСИ "София"

5 декабря 2016г. в Информационном агентстве "Українські новини" прошла презентация результатов опроса населения Украины, проведенного Центром социальных исследований "СОФИЯ". Представлены данные, которые характеризуют, как граждане воспринимают пути урегулирования конфликта на Донбассе.

Автор: Александр Левцун

Три роки потому: що змінилося в Україні після Євромайдану

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 1 по 13 листопада 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2017 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

«Громадська думка – вересень 2016»

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 26 серпня по 5 вересня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

Війна і мир: питання національної безпеки в дзеркалі громадської думки

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 29 червня по 8 липня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2001 респондент віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Електоральні орієнтації українських громадян

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 29 червня по 8 липня 2016 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Автор: Александр Левцун

Думка жителів Коцюбинського про конфлікт між гілками влади, приєднання до Ірпеня та вибори до селищної ради

Источник: ЦСИ "София"

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 15 по 19 червня 2016 року провів опитування населення смт Коцюбинське. Всього було опитано 607 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення Коцюбинського за основними соціально-демографічними ознаками (стать і вік). Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 3,7%.


Результати соціологічного дослідження «Електоральні орієнтації громадян»

Центр соціальних досліджень «Софія» за сприяння Українського інституту соціальних досліджень імені О.Яременка з 16 по 21 жовтня 2014 р. провів опитування населення у всіх областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. В Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2021 респондент віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результати соціологічного дослідження «Електоральні орієнтації громадян»

Центр соціальних досліджень «Софія» за сприяння Українського інституту соціальних досліджень імені О.Яременка з 8 по 13 жовтня 2014 р. провів опитування населення у всіх областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. В Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2016 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Електоральні рейтинги політичних партій (результати опитування)

Центр соціальних досліджень “Софія” з 23 вересня по 1 жовтня 2012 р. провів опитування населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 127 населених пунктах). Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними характеристиками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Як населення оцінює діяльність влади (результати опитування)

Центр соціальних досліджень “Софія” з 23 вересня по 1 жовтня 2012 р. провів опитування населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 127 населених пунктах). Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними характеристиками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Українська опозиція в дзеркалі громадської думки (результати опитування)

Центр соціальних досліджень “Софія” з 23 вересня по 1 жовтня 2012 р. провів опитування населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 127 населених пунктах). Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними характеристиками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Аналітична доповідь «Культурні практики і культурна політика (Актуальні питання соціокультурної модернізації в Україні)»

Україна має пройти через глибоку трансформацію соціального укладу, що склавсяупродовж багатьох десятиліть, здійснити перехід на нову модель розвитку, створитиефективну і, що дуже важливо, диверсифіковану економіку. Якісне оновлення маєохоплювати усі сфери життєдіяльності, всі рівні організації державного та суспільногожиття. Але наскільки сумісні інтереси державної моделі модернізації з інтересами мільйонів тих, хто має бути задіяний у здійсненні задумів? Модернізація не є подоланням культурної константи, вона повиннаспиратися на існуюче культурне підґрунтя. Інша справа, що інструментикультурної політики мають зсувати мотиви і пріоритети, які рухають людьми.Культурна політика має виконати важливу роль у забезпеченні загального успіхумодернізаційного процесу, саме від неї залежить, чи зможе Україна посісти чільнемісце серед провідних країни світу.


«Особливості української ідентичності»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 15 по 21 листопада 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2009 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


«Електоральні орієнтації українських громадян»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 30 вересня по 6 жовтня 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


«Суд над Юлією Тимошенко: думка українських громадян»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 30 вересня по 6 жовтня 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Аналитический доклад: Украинский характер (Характерные социально-психологические особенности населения Украины)

Вот уже двадцатый год в Украине идут дискуссии о национальной идее и национальной идентичности. Важным и положительным итогом этой дискуссии является то, что признается несомненным факт становления молодой политической нации. Сложной, противоречивой, но, тем не менее, устойчивой и достаточно толерантной. Ученые, эксперты и политики в своих характеристиках и прогнозах сходятся в том, что качественным результатом этого становления должно быть формирование модернового, амбициозного и консолидированного общества-нации, которое идентифицирует себя как часть большой европейской цивилизации. При этом упускается из виду либо недооценивается социально-психологические особенности людей, которые здесь и сейчас формируют нацию будущего.


Результати соціологічного дослідження «Громадсько-політичні орієнтації українських громадян»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 21 по 27 травня 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результати соціологічного дослідження «Оцінки політичного життя України в 2010 р.»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 16 по 22 грудня 2010 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2023 респондента віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


"Думка українських громадян про політику та політиків" Результати соціологічного дослідження

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 13 по 22 травня 2009 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2013 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


"Мнение украинских граждан о политике и политиках" результаты социологического исследования

ЦСИ "София"

Центр социальных исследований “София” с 13 по 22 мая 2009 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (всего в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2013 респондентов в возрасте от 18 лет и старше. Выборка опроса репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признаками (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - индивидуальное интервью по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%.


Зеркало – 2008 (результаты социологического мониторинга)

В докладе представлены результаты опросов населения Украины, проведенных Центром социальных исследований «София» в 2008 г.
Общая редакция: Андрей Ермолаев, Александр Левцун.
Авторы (Центр социальных исследований «София»): А. Ермолаев, С. Денисенко, А. Левцун, В. Лупаций, Ю. Надтока.


Актуальные вопросы экономической безопасности Украины

Эмпирическую базу исследования составили результаты опроса экспертов. Опрос проводился во второй половине декабря 2008 г. и в первой половине января 2009 г. Всего опрошен 21 эксперт, хорошо осведомленных об экономической ситуации в стране, компетентных в вопросах экономики и экономической безопасности Украины. Отбор экспертов осуществлялся по методу «снежного кома», когда ранее отобранный эксперт рекомендовал в качестве экспертов других лиц.

Автор: Андрей Ермолаев

Результати соціологічного дослідження "Оцінка роботи влади в умовах кризи.Рейтинги електоральної підтримки політичних партій та претендентів на посаду Президента"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 3 по 12 лютого 2009 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2018 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Андрей Ермолаев

Результати соціологічного дослідження "Криза-2008: українська політика в дзеркалі громадської думки"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 2 по 11 грудня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2004 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результати соціологічного дослідження – експертного опитування “ Основні загрози й шляхи забезпечення національної безпеки України”

ЦСД "Софія"

Емпіричну базу дослідження склали результати опитування експертів. Опитування проводилося з 2 по 20 жовтня 2008 р. Загалом опитано 25 експертів, компетентних у питаннях зовнішньої політики, національної безпеки України - народні депутати України, міжнародники, політологи, громадські діячі. Відбір експертів здійснювався за методом «снігової кулі».
Головний метод опитування експертів - напівформалізоване інтерв'ю «віч-на-віч». Поряд із закритими питаннями експертам ставилися відкриті питання, а також - у разі потреби - додаткові (уточнюючі) питання. Частина експертів була опитана дистанційно (з використанням електронної пошти).


Результаты социологического исследования – экспертного опроса “Основные угрозы и пути обеспечения национальной безопасности Украины”

ЦСИ "София"

Эмпирическую базу исследования составили результаты опроса экспертов. Опрос проводился со 2 по 20 октября 2008 г. Всего опрошено 25 экспертов, компетентных в вопросах внешней политики, национальной безопасности Украины - народные депутаты Украины, международники, политологи, общественные деятели. Отбор экспертов осуществлялся по методу «снежного кома».
Основной метод опроса экспертов – полуформализованное интервью «лицом к лицу». Наряду с закрытыми вопросами экспертам задавались открытые вопросы, а также – в случае необходимости – дополнительные (уточняющие) вопросы. Часть экспертов была опрошена дистанционно (с использованием электронной почты).


Новий етап в українській політиці: змови чи нові революції?

Источник: ЦСИ "София"

Андрей Ермолаев. Тема, которую выносили сегодня на круглый стол – «Новый этап украинской политики. Заговор или новая революция?». Это название предложено не случайно, к концу сентября мы уже имеем довольно большой выбор разнообразных социологических исследований, связанных с реакцией украинского населения на политические события, изменения в системе власти, отношение украинских граждан к кризису и распаду правящей коалиции в 2008 году, отношение избирателей к разным форматам новых политических альянсов.


Новый век, новый мир

ЦСИ "София"

Чтобы определить суть происходящего, нужно начать с определения. Сейчас все говорят о финансовом кризисе, который охватывает фондовый, ипотечный и прочие рынки финансовых инструментов. На мой взгляд, эти определения недостаточны. Суть происходящего – кризис глобального капитализма, который проходит финансово-спекулятивную фазу. Это совсем не означает, что мир рушится. Любой кризис диалектичен, рождение и смерть идут рядом, изменяя и развивая этот мир.

Автор: Андрей Ермолаев

Реформа местного самоуправления против паттерна кризисного государства

Более трех лет продолжается в Украине перманентная предвыборная лихорадка. Уровень доверия к государственной власти со стороны населения крайне низок, и происходящее все чаще рассматривается участниками политического процесса как кризис власти. Проблема формирования местных и центральных органов власти, способных обеспечить эффективное управление является актуальной, а иногда и критически необходимой для всех регионов и всех уровней представительской, исполнительной и судебной власти. Но реформа сознательно тормозится государственной властью, не заинтересованной в переменах, которые могут нести реальное обновление управленческих механизмов и хозяев кабинетов в органах этой самой власти. Найти выход из этого замкнутого круга не так-то просто, но все же он есть – это реальная реформа местного самоуправления.

Автор: Андрей Ермолаев

Коридор возможностей для устойчивого развития

ЦСИ "София"

Выбор модели развития «на собственном основании» предъявляет повышенные требования к национальной элите. В этом случае правящий класс проявляет свою готовность к субъектному поведению не только в национальном экономическом пространстве, но и в транснациональных экономических отношениях.

Автор: Святослав Денисенко

Внутренние риски: дисбаланс системы

ЦСИ "София"

Как ни парадоксально, но из того тяжелого и неоднозначного состояния, в котором оказалась мировая экономика, национальная элита (при желании) может извлечь важные уроки. Мировой кредитный кризис и глобальная инфляция, как опытный хирург, вскрыли все «потайные» дефекты украинской экономики и определили проблемные зоны, требующие немедленного оперативного вмешательства.

Автор: Святослав Денисенко

Развитие украинской экономики на «собственном основании»: тенденции, риски и коридор возможностей

ЦСИ "София"

Ключевым условием перехода от модели «проедания» к модели устойчивого роста на собственном основании является появление экономически активного Гражданина-собственника, обладающего недвижимостью, акциями, пенсионными накоплениями и непосредственно заинтересованного в динамичном росте национальной экономики

Автор: Святослав Денисенко

Результаты социологического исследования "Отношение украинских граждан к России и НАТО: месяц спустя после кавказского конфликта"

Центр социальных исследований “София” с 9 по 17 сентября 2008 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (в целом в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2005 респондентов в возрасте от 18 лет и старше. Выборка репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признакам (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - интервью «лицом-к-лицу» по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%.


Результати соціологічного дослідження "Ставлення українських громадян до Росії та НАТО: через місяць опісля кавказького конфлікту"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 9 по 17 вересня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2005 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результаты социологического исследования "Политический кризис в зеркале общественного мнения"

Центр социальных исследований “София” с 9 по 17 сентября 2008 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (всего в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2005 респондентов старше 18 лет. Выборка опроса репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признакам (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - интервью «лицом-к-лицу» по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%.


Результати соціологічного дослідження "Політична криза у дзеркалі громадської думки"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 9 по 17 вересня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2005 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результати соціологічного дослідження "Образ влади у свідомості українських громадян"

ЦСД "Софія"

Опитування проводилося з 21 по 29 червня 2008 р. у всіх адміністративно-територіальних одиницях України (АР Крим, 24 областях, містах Київ і Севастополь). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Вибіркова сукупність – багатоступінчаста випадкова, на останньому етапі – квотна (використовувався «маршрутний метод»). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%


Результаты социологического исследования "Экономические ориентации населения"

ЦСИ "София"

Центр социальных исследований “София” с 21 по 29 июня 2008 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (всего в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2020 респондентов в возрасте от 18 лет и старше. Выборка опроса репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признаками (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - интервью «лицом к лицу» по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%.


Результати соціологічного дослідження "Економічні орієнтації населення"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 21 по 29 червня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результаты социологического исследования “Мнение украинских граждан о политической ситуации в стране”

ЦСИ "София"

Центр социальных исследований “София” с 21 по 29 июня 2008 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (всего в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2020 респондентов в возрасте от 18 лет и старше. Выборка опроса репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признаками (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - интервью «лицом к лицу» по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%


Результати соціологічного дослідження “Думка українських громадян про політичну ситуацію в країні”

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 21 по 29 червня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Аналитический отчет по результатам исследования "Общественное мнение на фоне ухудшения экономической и политической ситуации"

Опитування проводилося з 7 по 14 травня 2008 р. у всіх адміністративно-територіальних одиницях України (АР Крим, 24 областях, містах Київ і Севастополь). Всього було опитано 2016 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Вибіркова сукупність – багатоступінчаста випадкова, на останньому етапі – квотна (використовувався «маршрутний метод»). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Громадська думка на фоні погіршення економічної та політичної ситуації

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 7 по 14 травня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2016 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%

Автор: Александр Левцун

Громадська думка на фоні чергової політичної кризи

ЦСД "Софія"

Центром соціальних досліджень “Софія” з 6 по 13 лютого 2008 р. було проведене опитування дорослого населення України. Загалом опитано 2020 респондентів. Вибіркова сукупність – багатоступінчаста випадкова, на останньому етапі – квотна. Вибірка за статтю, віком, регіоном проживання та типом поселення репрезентує населення України віком від 18 років і старше. Метод опитування – стандартизоване інтерв’ю „віч-на-віч” за місцем проживання респондента (на дому). Опитування проводилося в усіх областях України, АР Крим, Києві та Севастополі (загалом у 125 населених пунктах). Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

Зеркало – 2007 (настроения и стереотипы населения Украины)

Общая редакция: Андрей Ермолаев, Александр Левцун

В докладе представлены результаты опросов населения Украины, проведенных Центром социальных исследований «София» в 2007 г. Авторы (Центр социальных исследований «София»): Андрей Ермолаев, Александр Левцун, Юрий Надтока, Владимир Лупаций, Святослав Денисенко, Валентина Романова.

Автор: Александр Левцун

Електоральні орієнтації українських громадян

Источник: ЦСИ "София"

Центром соціальних досліджень “Софія” з 27 липня по 7 серпня 2007 р. було проведене опитування дорослого населення України. Загалом було опитано 2017 респондентів.

Автор: Александр Левцун