Результати соціологічного дослідження "Криза-2008: українська політика в дзеркалі громадської думки"

Печать

Аналітичний звіт (укр) (вкладений файл PDF)

 

Основні результати опитування

(повні формулювання питань та одномірні розподіли

відповідей на питання див. у кінці прес-релізу)

 
Оцінка ситуації в країні
 

Економічна ситуація викликає серйозне занепокоєння в українських громадян. На сьогодні майже всі (94,6%) опитані характеризують економічну ситуацію як „погану” або „скоріше погану, ніж добру”. Причому „поганою” економічну ситуацію вважають 58,6% респондентів, тоді як ще у вересні поточного року таким чином оцінювали ситуацію менше половини (39,9%4) опитаних. „Доброю” або „скоріше доброю, ніж поганою” вважають економічну ситуацію лише 3,9% респондентів. (Не визначилися з відповіддю – 1,5%).

Переважна більшість опитаних оцінюють теперішню політичну ситуацію як „гостру, конфліктну” (вказали 42,2% респондентів) або як „вибухонебезпечну” (17,8%). (У червні таких оцінок сумарно було менше половини3). Значна частина (36,3%) респондентів характеризує ситуацію як „напружену”. І лише 1,1% опитаних вважають політичну ситуацію „спокійною, благополучною”. (Ще 2,6% не визначилися з відповіддю).

Зростає кількість тих, хто вважає: все, що відбувається сьогодні в Україні, йде у неправильному напрямі. Якщо у вересні таких респондентів було 77,5%4, то сьогодні – 87,4%. Лише 5,3% опитаних схильні думати, що все йде у правильному напрямі. (Не визначилися з відповіддю – 7,4%).

Масові настрої поступово радикалізуються. Практично половина (48,7%) опитаних дотримується думки, що українське суспільство зараз найбільше потребує кардинальних змін і, насамперед, - зміни політичного керівництва. Тих, хто вважає, що суспільство сьогодні потребує стабільності, - дещо менше (44,7%). (Не визначилися з відповіддю – 6,6%). Ще у вересні ситуація була протилежною: домінували (з невеликою перевагою) прихильники стабільності4.

 

Оцінка діяльності керівництва країни

 

Влада переживає глибоку кризу довіри з боку громадян.

Президент України. Критично характеризується робота Президента України. Причому оцінка діяльності В.Ющенка протягом року має тенденцію до погіршення. На сьогодні діяльність В.Ющенка оцінюють „позитивно” або „скоріше позитивно” 10,7% опитаних, а „негативно” або „скоріше негативно” – 86,0%. (У вересні аналогічні показники становили відповідно 16,1 та 79,1%4).

Верховна Рада. Роботу Верховної Ради України „позитивно” або „скоріше позитивно” оцінює лише 4,0% опитаних, а тою чи іншою мірою   негативно – 92,0%. (У вересні аналогічні показники становили відповідно 10,3 та 84,2%4).

Кабінет Міністрів. „Позитивно” або „скоріше позитивно” оцінюють діяльність Кабінету Міністрів 12,1% респондентів, а тою чи іншою мірою негативно – 83,0%. (У вересні аналогічні показники становили відповідно 20,3 та 72,9%4).

Переважно негативно сприймається діяльність Юлії Тимошенко на посаді Прем'єр-міністра України. Причому оцінка її роботи має тенденцію до погіршення. Зараз діяльність Ю.Тимошенко „позитивно” або „скоріше позитивно” оцінюють 23,3% респондентів (у вересні – 37,2%4), а тою чи іншою мірою негативно – 73,2% (у вересні – 56,5%4).

Українські громадяни критично оцінюють ті заходи, які були вжиті керівництвом країни для подолання кризи в економіці. Переважна більшість опитаних оцінює ці заходи як „зовсім неефективні” (вказали 41,4% респондентів) або як „малоефективні (37,9%). Лише 6,3% опитаних охарактеризували антикризові заходи як „досить ефективні”. (Не визначилися з відповіддю – 14,4%).

 

На думку респондентів, які вважають антикризові заходи малоефективними або зовсім неефективними, відповідальність за їх низьку дієвість несуть насамперед:

·        Президент В.Ющенко (вказали 54,4% респондентів);

·        Кабінет Міністрів на чолі з Прем'єр-міністром Ю.Тимошенко (38,0%);

·        Верховна Рада України в цілому (26,8%);

·        Національний банк України на чолі з Головою НБУ В.Стельмахом (24,2%).

(Респонденти могли вказати кілька варіантів відповіді).

 
 

Характеристика діяльності уряду

 

18 грудня виповнюється рік з початку роботи уряду, який очолює Ю.Тимошенко. Більше третини (36,1%) опитаних оцінили роботу уряду за рік як „дуже погану” („одиниця” за 5-бальною шкалою). Чверть (26,6%) респондентів охарактеризували роботу Кабміну як „незадовільну” („двійка” за 5-бальною шкалою). Ще чверть (25,6%) поставили оцінку „посередньо” („трійку”). Оцінку „добре” („четвірка” за 5-бальною шкалою) присудили 8,4% респондентів. І лише 0,9% опитаних вважають, що робота уряду Тимошенко заслуговує на оцінку „відмінно”. (Не визначилися з відповіддю – 2,4%).

У половини (50,1%) опитаних після призначення Юлії Тимошенко на посаду Прем'єр-міністра в грудні 2007 р. були надії, що ситуація в країні зміниться на краще. Сьогодні серед респондентів, які мали такі сподівання, дві третини (66,3%) з тою чи іншою впевненістю стверджують, що їхні надії не виправдалися. 

Більшість (53,9%) опитаних вважають, що перебуваючи на посаді Прем'єр-міністра України, Ю.Тимошенко практично не виконує своїх обіцянок. Третина (37,7%) опитаних висловили компромісну думку: Прем’єр-міністр намагається, у міру можливості, виконувати свої обіцянки. Лише 4,4% респондентів дотримується думки, що Ю.Тимошенко послідовно виконує свої обіцянки. (Не визначилися з відповіддю – 4,0%).

Більше половини (56,6%) опитаних вважають, що діяльність Ю.Тимошенко спрямована на захист власних інтересів та інтересів свого політичного оточення. Чверть (24,0%) респондентів переконані, що діяльність Ю.Тимошенко спрямована на захист загальнонаціональних інтересів. Крім того, 6,7% респондентів висловили думку, що її діяльність спрямована на захист інтересів інших держав. (Не визначилися з відповіддю – 12,7%).  

Три чверті (76,5%) опитаних тою чи іншою мірою незадоволені економічною політикою, яку проводить уряд Ю.Тимошенко. Лише 1,4% респондентів „повністю задоволені” економічною політикою уряду, „скоріше задоволені” – 17,0%. (Не визначилися з відповіддю – 5,1%).

Щонайменше дві третини опитаних вважають, що уряд „скоріше погано” справляється із такими завданнями:

·        Стримування зростання цін, інфляції (вказали 85,6% опитаних);

·        Боротьба з корупцією (80,1%);

·        Стимулювання економічного росту (80,0%);

·        Вживання ефективних заходів, спрямованих на подолання економічної кризи (76,4%);

·        Забезпечення законності та порядку (74,5%);

·        Укладання договору з Росією про поставки газу за прийнятною ціною (71,1%);

·        Своєчасна розробка Державного бюджету на 2009 р. (69,0%);

·        Проведення зваженої національної політики, підтримка в суспільстві злагоди та взаєморозуміння (68,9%);

·        Перехід на контрактну армію (66,0%).

 

Переважно позитивно сприймається лише реалізація урядом такого завдання, як забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги (вказали 50,7% опитаних).

Переважна більшість опитаних переконана, що в уряду немає продуманої антикризової програми (вказали 42,2% респондентів) або є лише загальні уявлення про те, що слід робити (37,7%). Тільки 9,0% опитаних вважають, що в уряду є продумана програма антикризових заходів. (Не визначилися з відповіддю – 11,1%).

Дві третини (68,6%) опитаних з тою чи іншою впевненістю поділяють думку, що нинішній уряд не зможе вивести економіку з кризи й змінити ситуацію в країні на краще. Протилежної думки дотримуються 18,9% респондентів. (Не визначилися з відповіддю – 12,5%).

Приблизно половина (45,3%) опитаних „однозначно підтримують” або „скоріше підтримують” пропозицію відправити уряд Ю.Тимошенко у відставку за неефективну роботу. Протилежної думки – 40,9% респондентів. (Не визначилися з відповіддю – 13,8%).

 

Ставлення до провідних політиків

 

Порівняно з початком року змінився склад п’ятірки політиків, які користуються найбільшою довірою громадян. Сьогодні до першої п’ятірки входять В.Янукович, В.Литвин Ю.Тимошенко, А.Яценюк, П.Симоненко. В.Януковичу „повністю” або „в основному” довіряють 33,8% респондентів, В.Литвину – 31,1%, Ю.Тимошенко – 28,0, А.Яценюку – 28,0, П.Симоненку – 26,4%.

Рейтинг довіри до В.Ющенка знизився з 19,2% (у вересні)4 до 14,4% (у грудні). Сьогодні рівень довіри до В.Ющенка практично дорівнює показникові довіри до Л.Кучми (13,3%). Порівняно з вереснем знизився рівень довіри до Ю.Тимошенко (з 39,7 до 28,0%).

Під час опитування респондентам пропонували висловити своє ставлення до того, щоби той чи інший політик очолив антикризову команду (уряд), яка б вивела українську економіку з кризи. До п’ятірки найбільш популярних кандидатів потрапили В.Янукович, Ю.Тимошенко, А.Яценюк, В.Литвин та П.Симоненко. До можливості призначення В.Януковича  головою антикризового уряду „скоріше позитивно” ставляться 36,7% опитаних, Ю.Тимошенко – 29,2%, А.Яценюка – 29,0%, В.Литвина – 28,6%, П.Симоненка – 23,1%.

                               

Особливості сприйняття політичної кризи

 

Українські громадяни схильні покладати відповідальність за виникнення політичної кризи в країні передусім на такі політичні сили і політиків:   

·        на Президента В.Ющенка (вказали 47,0%);

·        на представників Блоку Юлії Тимошенко та її лідера Ю.Тимошенко (29,6%);

·        на представників Народного союзу «Наша Україна» та його екс-керівника В.Кириленка (14,1%).  

 

Значно менше респонденти схильні покладати відповідальність за політичну кризу на комуністів, Блок Литвина та Партію регіонів. Щоправда, вагома частина (42,3%) опитаних схильна вважати винуватими усіх політиків рівною мірою. (Респонденти могли вказати кілька варіантів відповіді).

У масовій свідомості немає однозначної думки щодо того, яким має бути вихід із політичної кризи. Значна частина (43,0%) опитаних вважають необхідним створення нової парламентської коаліції. (Увага! Опитування проводилося до того моменту, як було підписано угоду про створення коаліції у складі БЮТ, НУ-НС та Блоку Литвина). Водночас, третина респондентів дотримується думки, що необхідно провести позачергові парламентські вибори або одночасно позачергові парламентські та президентські вибори (відповідно 5,8 та 27,3%). (Не визначилися з відповіддю – 23,9%).

Жоден з можливих форматів парламентської коаліції не здобуває серед українських громадян однозначної підтримки.

Водночас, найбільше симпатиків – у гіпотетичної коаліції у складі Партії регіонів, КПУ та Блоку Литвина. До такого формату „скоріше позитивно” ставляться 34,5% опитаних.

Менше симпатиків у формату „БЮТ – Партія регіонів” (24,3%).

Формат новоствореної коаліції у складі „БЮТ – НУ-НС – Блок Литвина” позитивно сприймають 19,6% респондентів. Вочевидь: новостворена коаліція має обмежену соціальну базу.

Найменше симпатиків (9,6%) у гіпотетичної коаліції „Партія регіонів – НУ-НС”. Раніше такий формат був більш популярним, тепер соціальний ресурс „широкої коаліції” значно скоротився. 

 
Електоральні орієнтації громадян
 

Якби найближчим часом відбувалися вибори до Верховної Ради, то найкращі шанси потрапити до парламенту мали б Партія регіонів, Блок Юлії Тимошенко, КПУ, Блок Литвина та Блок „Наша Україна – Народна самооборона”. Серед всіх опитаних за Партію регіонів готові проголосувати 19,9%, за Блок Юлії Тимошенко - 18,3%, за КПУ – 6,7%, за Блок Литвина – 5,7%, за Блок „Наша Україна – Народна самооборона” – 3,8%. Певні шанси має також ПСПУ Н.Вітренко (2,2%). Інші партії мають менше 2% прихильників (у кожному окремому випадку).

 
Додаткове питання дало можливість встановити:

-                      якщо ті політики, які входили до першої п’ятірки партійного списку Блоку „Наша Україна – Народна самооборона” у 2007 р. (А.Гриценко, Ю.Луценко, А.Яценюк), на позачергових парламентських виборах балотуватимуться в інших виборчих проектах, то перспектива „Нашої України” потрапити до Верховної Ради істотно погіршиться. В цьому випадку за неї збираються проголосувати 2,8% опитаних;

-                      є шанси потрапити до парламенту у гіпотетичного Блока А.Яценюка. Серед всіх опитаних за нього готові проголосувати 4,6% респондентів.

 

Якби найближчим часом відбулися президентські вибори, то найкращі шанси вийти до другого туру мали б Віктор Янукович та Юлія Тимошенко. За В.Януковича мають намір проголосувати 20,9% опитаних, а за Ю.Тимошенко – 17,7%. Слід відзначити, що Ю.Тимошенко досить тривалий час посідала перше місце в президентському рейтингу, тепер же з помітним відставанням посіла друге.

Теперішнього президента – В.Ющенка – готові підтримати лише 4,6% респондентів.

Якби до другого туру президентських виборів вийшли Юлія Тимошенко та Віктор Янукович, то кращі шанси перемогти мав би В.Янукович. За нього готові проголосувати 31,7% опитаних, а за Ю.Тимошенко – 27,5%.

 

Одномірні розподіли відповідей на питання, %


Як Ви оцінили б нинішню економічну ситуацію в Україні?

 
Лютий1
Травень2
Червень3
Вересень4
Грудень
Добра
3,1
2,4
1,7
0,6
0,3

Скоріше добра, ніж погана

18,3
12,5
14,0
8,8
3,6

Скоріше погана, ніж добра

41,0
39,3
45,6
47,4
36,0
Погана
33,5
42,4
35,4
39,9
58,6

Важко відповісти

4,1
3,4
3,3
3,3
1,5
 

Як Ви оцінили б нинішню політичну ситуацію в Україні?

Спокійна, благополучна

1,1
Напружена
36,3

Гостра, конфліктна

42,2
Вибухонебезпечна
17,8

Важко відповісти

2,6
 

Як Ви вважаєте, у цілому все, що відбувається сьогодні в Україні, йде у правильному чи неправильному напрямі?

 
Лютий1
Травень2
Вересень4
Грудень
У правильному напрямі
24,3
14,5
10,4
5,3
У неправильному напрямі
60,6
75,3
77,5
87,4

Важко відповісти

15,1
10,2
12,1
7,3
 

Як Ви вважаєте, чого зараз найбільше потребує українське суспільство?

Стабільності
44,7
Кардинальних змін і, насамперед, - зміни політичного керівництва
48,7

Важко відповісти

6,6
 
Як Ви оцінюєте роботу…
 
Позитивно
Скоріше позитивно
Скоріше негативно
Негативно
Важко відповісти
Верховної Ради України
0,6
3,4
27,4
64,6
4,0

Уряду (Кабінету Міністрів)

1,0
11,1
26,9
56,1
4,9

Віктора Ющенка на посаді Президента України

1,9
8,8
24,0
62,0
3,3

Юлії Тимошенко на посаді Прем'єр-міністра України

4,2
19,1
23,0
50,2
3,5
 
 
 

Зараз я буду по черзі називати імена політичних діячів, а Ви кажіть, наскільки Ви довіряєте кожному з них? Якщо ім'я когось із політиків Вам не відоме, скажіть про це.

 
Повністю довіряю
В основному довіряю

В основному   не довіряю

Зовсім не довіряю
Важко відповісти

Я не знаю   цього політика

Віктор Балога, Глава Секретаріату Президента України

0,4
3,5
19,7
49,7
7,8
18,9

Раїса Богатирьова, секретар Ради національної безпеки і оборони України

1,6
13,1
24,6
38,0
13,2
9,5
Василь Волга, лідер Партії «Союз лівих сил»
0,6
3,5
14,2
29,9
10,6
41,2

Анатолій Гриценко, депутат Верховної Ради, колишній Міністр оборони України

3,3
19,5
19,1
30,3
10,7
17,1
В'ячеслав Кириленко, лідер Партії «Наша Україна»
1,8
11,3
23,3
47,7
6,5
9,4
Віталій Кличко, лідер «Блоку Віталія Кличка» в Київраді
4,0
20,4
19,7
38,5
14,8
2,6
Леонід Кучма, колишній Президент України
2,1
11,2
21,6
56,7
8,4
0,0
Володимир Литвин, лідер Народної партії
5,5
25,6
26,2
32,4
9,9
0,4
Юрій Луценко, Міністр внутрішніх справ України
3,3
17,5
22,3
49,2
5,9
1,8
Петро Симоненко, лідер КПУ
7,9
18,5
18,5
47,2
7,3
0,6

Юлія Тимошенко, Прем'єр-міністр України, лідер партії «Батьківщина»

8,0
20,0
20,4
47,1
4,4
0,1
Леонід Черновецький, міський голова м. Києва
1,3
10,3
22,0
49,4
12,8
4,2
Віктор Ющенко, Президент України
3,1
11,3
22,2
60,2
3,2
0,0
Віктор Янукович, лідер Партії регіонів
10,9
22,9
20,2
39,8
6,1
0,1
Арсеній Яценюк, колишній Голова Верховної Ради України
6,0
22,0
23,4
33,1
12,7
2,8
 

Якби найближчої неділі відбувалися президентські вибори або вибори до Верховної Ради України, чи брали б Ви участь у голосуванні?

Обов'язково (напевно) брав би участь у голосуванні
33,7
Скоріше брав би участь у голосуванні
33,8
Скоріше не брав би участі у голосуванні
9,0
Не брав би участі у голосуванні
18,9

Важко відповісти

4,6
 
 
 

Якби   найближчої неділі відбувалися вибори до Верховної Ради України, а до бюлетеня були включені зазначені партії та блоки, за яку партію або блок Ви проголосували б?

Партія регіонів

19,9

Блок Юлії Тимошенко

18,3

Комуністична партія України

6,7

Блок Литвина

5,7

Блок „Наша Україна - Народна самооборона”

3,8

Прогресивна соціалістична партія України

2,2

Всеукраїнське об'єднання «Свобода»

1,8

Соціалістична партія України

1,2

Партія «Єдиний Центр»

0,5

Інша партія

3,8

Не підтримав би жодну з партій(проголосував би проти всіх)                                  

12,1

Важко відповісти                                

8,2

Не брав би участі у виборах

15,8
 

А якщо до бюлетеня будуть включені ось такі партії та блоки, за яку партію або блок Ви проголосували б?

Партія регіонів (лідер - В.Янукович)

19,1

Блок Юлії Тимошенко (за участю «Народної самооборони»; лідери - Ю.Тимошенко, Ю.Луценко)

16,9

Комуністична партія України (лідер - П.Симоненко)

6,9

Блок Володимира Литвина (лідер - В.Литвин)

5,0

Блок Арсенія Яценюка (лідер - А.Яценюк)

4,6

Блок „Наша Україна” (за участю партій Народний союз «Наша Україна», УРП «Собор»; лідери - В.Ющенко, В.Кириленко)

2,8

Прогресивна соціалістична партія України  (лідер - Н.Вітренко)

2,2

Всеукраїнське об'єднання «Свобода» (лідер - О.Тягнибок) 

1,9

Блок Анатолія Гриценка (лідер - А.Гриценко)

1,4

Блок Віталія Кличка (лідер - В.Кличко)

1,5

Соціалістична партія України (лідер - О.Мороз)

1,0

Блок Леоніда Черновецького (лідер - Л.Черновецький)

0,5

Партія «Єдиний Центр» (лідер - І.Кріль)

0,3

Партія «Союз лівих сил» (лідер - В.Волга)

0,1

Інша партія

1,7

Не підтримав би жодну з партій (проголосував би проти всіх)                           

9,9

Важко відповісти                                    

8,4

Не брав би участі у виборах

15,8
 
 
 
 
 
 

Якби найближчої неділі відбувалися президентські вибори, а до бюлетеня були включені зазначені кандидати, за кого з них Ви проголосували б?

Віктор Янукович
20,9
Юлія Тимошенко
17,7
Петро Симоненко
6,5
Арсеній Яценюк
6,3
Віктор Ющенко
4,6

Володимир Литвин

3,7

Наталія Вітренко

1,4

Анатолій Гриценко

1,0

Леонід Черновецький

0,8
Інший кандидат
4,4
Не підтримав би жодного з кандидатів (проголосував би проти всіх)                                            
8,7
Важко відповісти
8,4
Не брав би участі у виборах
15,6
 

Якби до другого туру президентських виборів вийшли Юлія Тимошенко та Віктор Янукович, за кого з них Ви проголосували б?

За Віктора Януковича
31,7
За Юлію Тимошенко
27,5
Не підтримав би жодного з кандидатів (проголосував би проти всіх)                                           
22,5
Важко відповісти
4,8
Не брав би участі у виборах
13,5
 
 

У грудні виповнюється рік з початку роботи уряду, який очолює Ю.Тимошенко. Яку оцінку Ви поставили б уряду за рік його роботи?

«Відмінно»
0,9
«Добре» 
8,4
«Посередньо»
25,6
«Незадовільно»
26,6
«Дуже погано»
36,1

Важко відповісти

2,4
 

Одразу після призначення Юлії Тимошенко на посаду Прем'єр-міністра в грудні 2007 р. чи були у Вас надії, що ситуація в країні зміниться на краще?

Скоріше так, були                                                 

50,1
Скоріше ні, не було
45,1

Важко відповісти

4,8
 

Чи виправдалися ці надії за час перебування Ю.Тимошенко на посаді                   Прем'єр-міністра?

 
Серед усіх опитаних
Серед респондентів, які мали надії,  що ситуація в країні поліпшиться
Однозначно, так
1,5
3,1
Скоріше так
13,2
26,4
Скоріше ні
21,1
42,1
Однозначно, ні
12,1
24,2

Важко відповісти

2,2
4,2
Питання не ставилося
49,9
 

 Як Ви вважаєте, чи виконує Ю.Тимошенко свої передвиборні обіцянки, перебуваючи на посаді Прем'єр-міністра України?

Ю.Тимошенко послідовно виконує свої обіцянки

4,4

Ю.Тимошенко намагається, у міру можливості, виконувати свої обіцянки

37,7

Ю.Тимошенко практично не виконує своїх обіцянок

53,9

Важко відповісти

4,0
 

Як Ви вважаєте, на що спрямована діяльність Прем'єр-міністра Ю.Тимошенко в першу чергу?

На захист загальнонаціональних інтересів
24,0

На захист власних інтересів та інтересів свого політичного оточення

56,6
На захист інтересів інших держав
6,7
Важко відповісти
12,7
 

Якою мірою Ви задоволені економічною політикою, яку проводить уряд Ю.Тимошенко?

Повністю задоволений

1,4

Скоріше задоволений

17,0

Скоріше незадоволений

36,0

Зовсім незадоволений

40,5

Важко відповісти

5,1
 

Наскільки добре уряд справляється із зазначеними завданнями?

 
Скоріше погано
Скоріше добре
Важко відповісти

Забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги

42,8
50,7
6,5

Підвищення рівня зарплат, пенсій стипендій, допомоги

62,9
31,3
5,8
Виплата внесків Ощадбанку СРСР, що були заморожені
64,6
27,8
7,6

Підготовка до опалювального сезону

62,6
27,5
9,9

Підготовка до проведення чемпіонату Євро-2012

54,1
21,1
24,8

Перехід на контрактну армію

66,0
14,3
19,7

Залучення іноземних інвестицій

57,2
19,1
23,7

Укладання договору з Росією про поставки газу за прийнятною ціною

71,1
17,1
11,8

Проведення зваженої національної політики, підтримка в суспільстві злагоди та взаєморозуміння

68,9
16,4
14,7

Забезпечення сприятливих умов для розвитку підприємництва

62,5
15,8
21,7
Забезпечення законності та порядку
74,5
15,7
9,8

Своєчасна розробка Державного бюджету на 2009 р.

69,0
12,2
18,8

Вживання ефективних заходів, спрямованих на подолання економічної кризи

76,4
11,3
12,3
Стимулювання економічного росту
80,0
10,7
9,3
Боротьба з корупцією
80,1
10,2
9,7

Стримування зростання цін, інфляції

85,6
7,6
6,8
 

Як Ви думаєте, чи є у нинішнього уряду продумана програма дій, яка спрямована на подолання кризи в економіці?

В уряду є продумана програма антикризових заходів

9,0

Продуманої програми немає, є лише загальні уявлення про те, що слід робити в умовах кризи

37,7

В уряду немає навіть загальних уявлень про те, що слід робити в умовах кризи

42,2

Важко відповісти

11,1
 

Як Ви вважаєте, чи зможе нинішній уряд вивести економіку з кризи й змінити ситуацію в країні на краще?

Однозначно, так

1,9

Скоріше так

17,0

Скоріше ні

36,9

Однозначно ні

31,7

Важко відповісти

12,5
 

Дехто вважає, що уряд Ю.Тимошенко слід відправити у відставку за неефективну роботу. Чи підтримуєте Ви таку пропозицію?

Однозначно підтримую

24,3

Скоріше підтримую

21,0

Скоріше не підтримую

25,0

Однозначно не підтримую

15,9

Важко відповісти

13,8
 

Керівництво країни вжило низку заходів, спрямованих на подолання кризи в економіці. Як Ви вважаєте, наскільки вони ефективні, щоби поліпшити економічну ситуацію?

Ці заходи досить ефективні

6,3

Ці заходи малоефективні

37,9
Ці заходи зовсім неефективні
41,4

Важко відповісти

14,4
 


Як Ви вважаєте, хто, насамперед, несе відповідальність за те, що антикризові заходи виявилися малоефективними або недостатніми? (Респондент міг вказати кілька варіантів).  

 
Серед усіх опитаних

Серед респондентів, які вважають антикризові заходи малоефективними або зовсім неефективними

Президент В.Ющенко

43,1
54,4

Кабінет Міністрів                                           (Прем'єр-міністр - Ю.Тимошенко)

30,1
38,0

Верховна Рада України в цілому 

21,3
26,8

Національний банк України                          (Голова - В.Стельмах)

19,2
24,2

Фракція «Блок Юлії Тимошенко»                     (лідер - І.Кириленко)

6,9
8,8

Фракція «Наша Україна - Народна самооборона» (лідер - В.Кириленко)

3,8
4,8

Фракція Партії регіонів (лідер - В.Янукович)

2,8
3,5

Фракція Комуністичної партії України         (лідер - П.Симоненко)

0,8
1,0

Фракція «Блок Литвина» (лідер - В.Литвин)

0,6
0,7
Інші
1,3
1,6

Всі зазначені несуть відповідальність рівною мірою

25,6
32,3

Ніхто не винний, керівництво країни робить усе, що від нього залежить

1,0
1,3

Важко відповісти

2,4
3,0
Питання не ставилося
20,7
 
 

Дехто пропонує створити антикризову команду, яка виведе українську економіку з кризи. Я буду по черзі називати імена політиків, а Ви мені кажіть, як Ви поставитеся до того, якщо даний політик очолить антикризовий уряд?

 
Скоріше позитивно
Скоріше негативно

Важко відповісти /                                   Я не знаю цього політика

Віктор Янукович
36,7
54,4
8,9
Юлія Тимошенко
29,2
63,3
7,5
Арсеній Яценюк
29,0
57,4
13,6
Володимир Литвин
28,6
58,0
13,4
Петро Симоненко
23,1
66,7
10,2
Анатолій Гриценко
18,5
57,4
24,1
Юрій Луценко
16,0
74,3
9,7
Анатолій Кінах
13,0
68,0
19,0
Петро Порошенко
5,9
83,0
11,1
Владимир Стельмах
4,7
72,4
22,9
 
 
 

Сьогодні у Верховній Раді України немає правлячої коаліції: стара коаліція розпалася, а нова у встановлений термін не була створена. Водночас, депутати не змогли ухвалити рішення про виділення коштів на проведення дострокових парламентських виборів. Як Ви вважаєте, хто, насамперед, винен у виникненні політичної кризи? (Респондент міг вказати кілька варіантів).

Президент В.Ющенко

47,0

Представники Блоку Юлії Тимошенко та її лідер - Юлія Тимошенко

29,6

Представники Народного союзу «Наша Україна» та його лідер В.Кириленко

14,1

Представники Партії регіонів та її лідер - Віктор Янукович

5,5

Представники «Народної самооборони» та її лідер Ігор Луценко

5,0

Представники Партії «Єдиний центр» та її лідер - Ігор Кріль

2,7

Представники КПУ та її лідер - Петро Симоненко

1,8

Представники Блоку Литвина та його лідер - Володимир Литвин

1,6

Інші політичні сили

2,2

Рівною мірою винуваті всі

42,3
Важко відповісти
4,5

(прим.:  на момент проведення опитування у Верховній Раді коаліція ще не  була створена)

 
Який варіант виходу з політичної кризи Ви підтримали б?
Створення нової парламентської коаліції
43,0

Проведення позачергових парламентських виборів

5,8

Проведення одночасно позачергових парламентських і президентських виборів

27,3

Важко відповісти

23,9
 

Як Ви поставитеся до того, якщо зазначені партії утворять у Верховній Раді правлячу коаліцію і сформують уряд?

 
Скоріше позитивно
Скоріше негативно
Важко відповісти

Блок Юлії Тимошенко та Партія регіонів 

24,3
57,3
18,4

Партія регіонів та Блок «Наша Україна – Народна самооборона»

9,6
72,7
17,7
Партія регіонів, КПУ та Блок Литвина
34,5
48,0
17,5

Блок Юлії Тимошенко, Блок «Наша Україна – Народна самооборона», Блок Литвина

19,6
64,6
15,8

(прим.:  на момент проведення опитування у Верховній Раді коаліція ще не була створена)

 
 
Примітки

1. Результати опитування населення України, проведеного ЦСД „Софія” з 6 по 13 лютого    2008 р. Загалом опитано 2020 респондентів. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

2. Результати опитування населення України, проведеного ЦСД „Софія” з 7 по 14 травня      2008 р. Загалом опитано 2016 респондентів. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

3. Результати опитування населення України, проведеного ЦСД „Софія” з 21 по 29 червня      2008 р. Загалом опитано 2020 респондентів. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

4. Результати опитування населення України, проведеного ЦСД „Софія” з 9 по 17 вересня      2008 р. Загалом опитано 2020 респондентів. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

 
ЦСД "Софія"


Читайте также в этом разделе

Результати соціологічного дослідження «Суспільно-політичні орієнтації громадян»

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 6 по 18 травня 2015 р. провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Всього було опитано 3609 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,0%.


Результати соціологічного дослідження «Електоральні орієнтації громадян»

Центр соціальних досліджень «Софія» за сприяння Українського інституту соціальних досліджень імені О.Яременка з 16 по 21 жовтня 2014 р. провів опитування населення у всіх областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. В Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2021 респондент віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результати соціологічного дослідження «Електоральні орієнтації громадян»

Центр соціальних досліджень «Софія» за сприяння Українського інституту соціальних досліджень імені О.Яременка з 8 по 13 жовтня 2014 р. провів опитування населення у всіх областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. В Криму опитування не проводилося. Всього було опитано 2016 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Електоральні рейтинги політичних партій (результати опитування)

Центр соціальних досліджень “Софія” з 23 вересня по 1 жовтня 2012 р. провів опитування населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 127 населених пунктах). Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними характеристиками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Як населення оцінює діяльність влади (результати опитування)

Центр соціальних досліджень “Софія” з 23 вересня по 1 жовтня 2012 р. провів опитування населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 127 населених пунктах). Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними характеристиками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Українська опозиція в дзеркалі громадської думки (результати опитування)

Центр соціальних досліджень “Софія” з 23 вересня по 1 жовтня 2012 р. провів опитування населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 127 населених пунктах). Всього було опитано 2007 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними характеристиками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Аналітична доповідь «Культурні практики і культурна політика (Актуальні питання соціокультурної модернізації в Україні)»

Україна має пройти через глибоку трансформацію соціального укладу, що склавсяупродовж багатьох десятиліть, здійснити перехід на нову модель розвитку, створитиефективну і, що дуже важливо, диверсифіковану економіку. Якісне оновлення маєохоплювати усі сфери життєдіяльності, всі рівні організації державного та суспільногожиття. Але наскільки сумісні інтереси державної моделі модернізації з інтересами мільйонів тих, хто має бути задіяний у здійсненні задумів? Модернізація не є подоланням культурної константи, вона повиннаспиратися на існуюче культурне підґрунтя. Інша справа, що інструментикультурної політики мають зсувати мотиви і пріоритети, які рухають людьми.Культурна політика має виконати важливу роль у забезпеченні загального успіхумодернізаційного процесу, саме від неї залежить, чи зможе Україна посісти чільнемісце серед провідних країни світу.


«Електоральні орієнтації українських громадян»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 30 вересня по 6 жовтня 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


«Суд над Юлією Тимошенко: думка українських громадян»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 30 вересня по 6 жовтня 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


«Вишневый сад» украинского традиционализма

Зеркало недели. Украина 10.06.2011

Вот уже двадцатый год в Украине идут дискуссии о национальной идее и национальной идентичности. Важ­ным и положительным итогом этой дискуссии является признание несомненным факта становления молодой политической нации. Сложной, противоречивой, но, тем не менее, устойчивой и достаточно толерантной. Ученые, эксперты и политики в своих характеристиках и прогнозах сходятся в том, что качественным результатом этого становления должно быть формирование модернового, амбициозного и консолидированного общества­нации, идентифицирующего себя частью большой европейской цивилизации. При этом упускаются из виду либо недооцениваются социально­психологические особенности людей, которые здесь и сейчас формируют нацию будущего.

Автор: Андрей Ермолаев

Результати соціологічного дослідження «Громадсько-політичні орієнтації українських громадян»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 21 по 27 травня 2011 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Мировой финансово-экономический кризис и международная безопасность: между Карлом Марксом и Адамом Смитом

Источник: «Зеркало недели. Украина» 22.04.2011

Масштабный финансово-экономический кризис возродил интерес к давно известным идеям Карла Маркса. Его «Капитал» в 2008 г. снова вошел в список бестселлеров в большинстве стран развитого капитализма. Причем в основном покупали книги бородатого классика молодые люди, издревле составляющие основной контингент «несогласных». В частности, опросы, проводившиеся в 2008 г. в Германии, демонстрировали, что именно К.Маркс занял первое место в рейтинге влияния мыслителей на современность, опережая таких выдающихся социальных реформаторов, как Аденауэр и Мартин Лютер.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: Стране нужен диалог, а не политическая война

Источник: "Профиль" 20.03.11

В нашем государстве впервые, пожалуй, в мировой истории предпринята попытка объединить нереализованные амбиции бывших глав государств. Как оценивать эту перспективу, обозначилось ли начало большого диалога элит – в интервью «Профилю» рассказывает директор Национального института стратегических исследований при президенте Украины Андрей Ермолаев.

Автор: Андрей Ермолаев

Результати соціологічного дослідження «Оцінки політичного життя України в 2010 р.»

Центр соціальних досліджень “Софія” з 16 по 22 грудня 2010 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 125 населених пунктах). Всього було опитано 2023 респондента віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Андрей Ермолаев: Некорректно противопоставлять сотрудничество с Россией европейскому курсу Украины

Источник: «День» 20.05.2010

Чего следует ожидать от официально провозглашенной внеблоковой политики Украины, а также об оценке приезда российского президента в украинскую столицу, говорит директор Национального института стратегических исследований Андрей Ермолаев в интервью изданию «День»:

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: Власть успешно демонтировала ловушки

Источник: «Версии» 30.04.2010

Директор Национального института стратегических исследований Андрей Ермолаев в интервью «Версиям» связал демонтаж геополитической модели «холодной войны» с подписанием договора о пролонгации пребывания Черноморского флота РФ в Севастополе.

Автор: Андрей Ермолаев

Країні потрібні зміни. Невідкладно

УНІАН 22.01.2010

У моїй країні зараз дві біди – скрижанілі дороги і політична неврастенія. Наслідком першої біди – дедалі більше скалічених і забитих, в результаті другої – зростає кількість розгублених, ображених і переляканих.

Автор: Андрей Ермолаев

Электоральная ситуация в Украине

Источник: «Главред», 22.12.2009

23 декабря в «Главреде» состоялась пресс-конференция на тему: «Электоральная ситуация в Украине».

Автор: Андрей Ермолаев

Ющенко – украинский король Лир

Источник: «Главред», 23.12.2009

Истекает пятилетний срок полномочий Президента Украины Виктора Ющенко. Всего через два месяца Украина узнает, кто станет главой государства на следующие пять лет.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрій Єрмолаєв: “Ця влада і у Всесвітній потоп буде дошки для тих потопаючих продавати”

Источник: Інформ-агенція Голос.UA 23.11.2009

У будь-якому разі епідемія - це факт

Автор: Андрей Ермолаев

Осмелится ли новый президент на реформы?

Источник: «Диалог.ua» 7.12.2009

Все мы помним, как проходили прошлые президентские выборы. Это была пора больших ожиданий. Сейчас, когда полным ходом идет очередная президентская кампания, этот вопрос, что называется, висит в воздухе: что мы получили за эти пять лет?

Автор: Андрей Ермолаев

Опровержение

Андрей Ермолаев, директор ЦСИ «София, 3 декабря 2009 г. 30 ноября на сайте Интернет-издания «Обозреватель» в новостной ленте была размещена информация о результатах опроса населения, проведенного Центром социальных исследований «София». При этом, в тексте были указаны показатели электоральной поддержки кандидатов в Президенты, полученные Центром еще в мае 2009 г. Текст сообщения не содержал каких-либо указаний на время проведения опроса. Таким образом, у читателя складывалось впечатление, что ему предоставляют данные опроса, проведенного совсем недавно.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрій Єрмолаєв: “Ця влада і у Всесвітній потоп буде дошки для тих потопаючих продавати”

Інформ-агенція Голос.UA 23.11.2009

Думаю, всі, у кого є знайомі лікарі чи лікарі в родині, розуміють, що ми маємо справу з епідемією грипу. Епідемією, яка за динамікою та характером схожа зі звичною сезонною, але з однією особливістю - важкі патогенні наслідки від одного з штамів. І в цьому вся небезпека.

Автор: Андрей Ермолаев

Политическое будущее Арсения Яценюка

Источник: «Главред», 17.11.2009

17 ноября в «Главреде» состоялась пресс-конференция на тему: «Политическое будущее Арсения Яценюка».

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: Большинства возможно, коалиция исключена

Источник: «Версии» 30.10.2009

Процесс разложения парламентской коалиции подошел к этапу оформления официального "свидетельства о смерти". О возможных последствиях развала пропремьерского объединения мы поговорили с политологом Андреем Ермолаевым.

Автор: Андрей Ермолаев

Проекти патріарха, головний біль РПЦ та лідери для України

Щодо приїзду патріарха Кирила вже було висловлено немало гіпотез та зламано немало списів у спробах розтлумачити його слова, звернення та ключові гасла. Редакція «РвУ» звернулася за розгорнутим коментарем до політолога, директора Центру соціальних досліджень «Софія» Андрія Єрмолаєва. На думку експерта, цей візит та озвучені у його процесі гасла та твердження цілком вкладаються в канву нової політики, що її проводитиме Руська православна Церква як у межах РФ, так і (що іще більш важливо) поза кордонами Російської Федерації.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: В Украине некий феодальный деграданс

«Главред», 21.10.09

Информационная волна вокруг событий в лагере «Артек» навела директора Центра социальных исследований «София» Андрея Ермолаева на размышления о нашем больном обществе, о его перспективах и дальнейшей судьбе - физической, интеллектуальной, духовной.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: Внешняя политика Украины не меняется с приходом или увольнением министра иностранных дел

"КИД" 12.10.2009

Давая свою оценку назначению Петра Порошенко главой внешнеполитического ведомства Украины, известный политолог, президент Центра социальных исследований «София» Андрей Ермолаев в комментарии "КИДу" отметил:

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: «У избирателя уже нет возможности влиять на судьбу национальных ресурсов»

Сайт Партии регионов 06.10.2009

Украинские политологи - это ученые или шарлатаны? Они «лепят» президентов под избирателя или «пудрят мозги» населению, чтобы сбыть некий неприглядный политический товар? И вообще, разбираются ли они сами в событиях, происходящих в стране? Андрей Ермолаев, президент Центра социальных исследований «София», отвечал на такие вопросы как подобает настоящему политологу.

Автор: Андрей Ермолаев

Русский фактор на выборах украинского президента

Источник: «Главред», 22.09.2009

23 сентября в «Главреде» состоялась пресс-конференция на тему: «Русский фактор на выборах украинского Президента». «Главред»: Прокомментируйте, пожалуйста, слова Виктора Ющенко, сказанные им несколько дней назад, о том, что на будущих президентских выборах в Украине Россия не будет иметь большого влияния, поскольку Украина стала более независимой.

Автор: Андрей Ермолаев

Выборы и Выбор

Источник: «ForUm» 7.09.2009

Иногда создается впечатление, что украинцы за годы независимости стали ведущими экспертами по демократии и выборным процедурам. Они разбираются в тонкостях процедур и разнообразии моделей представительной власти. Они прошли путь от совковых «кандидатов по разнарядке» до политических кумиров, чья победа обретена через суды и митинги. Они гордятся своей мнимой демократичностью и легкостью в отношении выборов органов власти примерно так, как гордится ребенок преодоленным страхом перед прививкой - «не страшно», «могу еще». Правда, забывая при этом, что не всякая прививка гарантирует от болезни.

Автор: Андрей Ермолаев

Газовая «война»: как это будет

Источник: «Главред», 19.08.2009

Государство за наши деньги закупает газ, чтобы зимой продать его нам же дороже

Автор: Андрей Ермолаев

Обострение украино-российских отношений как дополнительное оправдание эгоизма России

Источник: «Главред» 17.08.2009

Фрагменты стенограммы пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре «Главреда»

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: «Новый Президент не будет с первого дня идти на войну с парламентом»

Источник: «Главред», 30.06.2009

Пока мир борется с последствиями экономического кризиса, объединяя под эту борьбу усилия и ресурсы, отечественный политикум, сцепившись в решающей схватке, дрейфует к выборам Президента.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрій ЄРМОЛАЄВ: Зараз нам украй потрібен діалог людей, які ще не втратили надій на соціальний прогрес

Источник: «День» 19.06.2009

Після активізації суспільства навколо можливої політичної реформи, яку так і не вдалося здійснити Партії регіонів і Блоку Юлії Тимошенко, український політикум запропонував йому новий виток політичних подій — президентські вибори. Про це заявили всі лідери політичних сил, і дороги назад, за оцінками експертів, вже немає. Країну поступово готують до жорсткої сутички на політичному полі бою. Виборцю знову, як і в попередні виборчі кампанії, ймовірно, пропонуватимуть варіант «або-або», де третього не дано. Хоча сьогодні як ніколи високим є відсоток тих людей, які не підуть на вибори, проголосують «проти всіх», або яким абсолютно все одно, що там коїться «наверху». Чого варто чекати від майбутньої президентської кампанії? Як поводитиметься суспільство? Які шанси на виборах має нове покоління?..

Автор: Андрей Ермолаев

Почему уходит Винский?

Источник: «Главред», 17.06.2009

Сегодняшнюю подачу министром транспорта и связи Иосифом Винским заявления об отставке нельзя назвать громом среди ясного неба – в околополитических кругах затянувшийся конфликт между Иосифом Викентиевичем и критическим числом руководителей БЮТ давно не был секретом.

Автор: Андрей Ермолаев

Бег в мешках с низкого старта

Источник: РИА «Новости» 15.06.2009

Помаранчево-оппозиционный альянс создать не удалось. Блок Юлии Тимошенко (БЮТ) Партия регионов (ПР) в третий раз не нашли компромисс. Янукович сделал публичное заявление о неприемлемости предложенной версии политреформы. Ответная реакция Тимошенко больше напоминала жест отчаяния. Политический спектакль, разыгранный в день Святой Троицы, многие наблюдатели поспешили назвать водоразделом. Но эти события скорее закономерны, чем неожиданны.

Автор: Андрей Ермолаев

Відставка Голови Секретаріату Президента Віктора Балоги. Навіщо і чому зараз?

Источник: «Радіо Свобода» 19.05.2009

Дмитро Шурхало: Багато казали про те, що падіння рейтингу Віктора Ющенка, зумовлене діяльністю голови його секретаріату. Попервах пропрезидентська політична сила, фракція НУНС не раз закликала Ющенка відправити Балогу у відставку. Через відмову зробити це президент втратив багатьох своїх спільників.

Автор: Андрей Ермолаев

"Думка українських громадян про політику та політиків" Результати соціологічного дослідження

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 13 по 22 травня 2009 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2013 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – індивідуальне інтерв'ю за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


"Мнение украинских граждан о политике и политиках" результаты социологического исследования

ЦСИ "София"

Центр социальных исследований “София” с 13 по 22 мая 2009 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (всего в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2013 респондентов в возрасте от 18 лет и старше. Выборка опроса репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признаками (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - индивидуальное интервью по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%.


Ющенко вышел на «Свободу»: «Моя фракция не входит в коалицию»

Источник: «Главред», 23.05.2009

Участие Президента Украины Виктора Ющенко на интеровской «Свободе» походило на отчет о проделанной пятилетней работе. Словно на совещании у президента, в студии присутствовала значительная часть президентской команды.

Автор: Андрей Ермолаев

Выборы-2010: ожидания, технологии, риски

Источник: «Зеркало недели» 23-29.05.2009

Cпекулировать обещаниями, играть на больном, заверять в несуществующем, развращать легкодоступным… Список стандартных инструментов и средств, с помощью которых партийные шта­бы традиционно куют победу своих кандидатов, можно продолжить. Впрочем, как и перечень тем, от которых нас с помощью этих инструментов сознательно уводят. Итак, в период выборов нам не рекомендуют думать о том, к примеру, что целью любого политика, тем более претендующего на высший государст­венный пост, должна быть не еди­ноличная и безграничная власть, стремление к которой стало ключевым для основных рейтинговых кандидатов, а строительство украинского государства.

Автор: Андрей Ермолаев

Ермолаев: Не нужно преувеличивать роль Луценко в истории

Источник: «ForUm» 13.05.2009

В народе говорят: «Не можешь пить – не мучай горло». Примерно в таком ключе сегодня в украинском парламенте за пьяный дебош в аэропорту Франкфурта «песочат» министра внутренних дел Юрия Луценко.

Автор: Андрей Ермолаев

Зеркало – 2008 (результаты социологического мониторинга)

В докладе представлены результаты опросов населения Украины, проведенных Центром социальных исследований «София» в 2008 г.
Общая редакция: Андрей Ермолаев, Александр Левцун.
Авторы (Центр социальных исследований «София»): А. Ермолаев, С. Денисенко, А. Левцун, В. Лупаций, Ю. Надтока.


Пресс-конференция на тему: «Выборы в Тернопольский областной совет как индикатор всеукраинских политических тенденций»

Источник: «Обозреватель» 18.03.2009

18 марта на «Обозревателе» состоялась пресс-конференция на тему: «Выборы в Тернопольский областной совет как индикатор всеукраинских политических тенденций»
В пресс-конференции принял участие руководитель Центра социальных исследований «София» Андрей Ермолаев.

Автор: Андрей Ермолаев

АНДРЕЙ ЕРМОЛАЕВ: «В УКРАИНЕ НАЗРЕВАЕТ НОВАЯ ПОЛИТИЧЕСКАЯ РЕФОРМА»

Источник: "Политком.ru"

Экономический кризис обострил давно назревшую проблему: завершение политической реформы 2004 г. и стабилизация политической системы страны. Будет ли доведена эта реформа до конца? Станет ли Украина парламентской республикой или откатится назад? Пока эта тема несколько заслоняется экономическим проблемами, но вскоре – по мере приближения к президентским или возможным парламентским выборам – выйдет на первый план. Есть ли «точки соприкосновения» у разных групп украинской правящей элиты по тому, какой должна быть новая политическая система? Какими полномочиями должен обладать президент, парламент и Кабинет министров? Что на Украине ждет первоочередного реформирования? Об этом и многом другом в интервью Андрея Ермолаева, директора Центра социальных исследований «София» (Киев).

Автор: Андрей Ермолаев

Время, чтобы понять смысл грядущего дефолта, практически исчерпано

Источник: Украинская правда 26.02.2009

Мир изменяется бесконечно. Нашим предшественникам было не менее тяжело воспринимать крах своего "прошлых миров", как и нам – крах нам знакомого.

Автор: Андрей Ермолаев

Что нам делать в условиях трансформационного кризиса

Источник: «Украинская правда» 25.02.2009

Это не просто финансовый кризис или рецессия, затронувшие и Украину. Кризис глобального финансового капитализма на самом деле выявил все пороги и "пределы развития" уходящей эпохи

Автор: Андрей Ермолаев

Заявление Кравчука: реакция

Источник: «Главред», 25.02.2009

Первый президент Украины Леонид Кравчук призвал нынешнего главу государства Виктора Ющенко подать в отставку и объявить досрочные президентские выборы. Об этом он сказал во время своего телеобращения к украинскому народу, которое вчера вечером транслировали ведущие телеканалы.

Автор: Андрей Ермолаев

Туман рассеется не скоро

Источник: «Эксперт-Украина» 16.02.2009

Директор Центра социальных исследований «София» Андрей Ермолаев считает, что после ближайших президентских выборов период безвластия в Украине не закончится, а Украина рано или поздно превратится в парламентскую республику

Автор: Андрей Ермолаев

Результати соціологічного дослідження "Оцінка роботи влади в умовах кризи.Рейтинги електоральної підтримки політичних партій та претендентів на посаду Президента"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 3 по 12 лютого 2009 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2018 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Автор: Андрей Ермолаев

Від авторитарних настроїв – до загрози реального авторитаризму

Истоник: Украинская правда 10.02.2009

Кризис украинского проекта проявил глубочайшую усталость, накопившуюся в обществе за последние годы.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: «Вопрос смены власти через досрочные выборы – это вопрос номер один»

Истоник: «Главред», 05.02.09

Чем закончится ожидаемый сегодня отчет правительства в парламенте со стопроцентной уверенностью не возьмется, пожалуй, предсказать никто.

Автор: Андрей Ермолаев

Решение Международного суда ООН по Змеиному – поражение для Украины. Причем, сразу в нескольких плоскостях

Інший Бік

- Это событие я считаю действительно поражением для Украины. Причем, поражением сразу в нескольких плоскостях - в плоскости геополитической, в плоскости правовой, в плоскости социальной, и в плоскости социального проектирования будущего.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрій Єрмолаєв: У кожного з кандидатів буде спокуса сильною владою

матеріал підготовлено редакцією Інтернет-видання „Гарт” – повна версія

Президент Центру соціальних досліджень «Софія» зовсім не прагне бути зрозумілим для всіх. Його ідеї адресовані, перш за все, тим, хто «обраний Богом, людьми та професійним середовищем» та повинні нести відповідальність за долю країни.
Як зізнається сам Андрій Єрмолаєв, він не є прихильником елітарності, однак повсякчас звертає увагу на речі, які досі, на жаль, мало знайомі українському політикуму: гуманізм, терпимість, мистецтво соціального управління, нормативна культура…
Примітно також, що Андрій Васильович залишається одним із небагатьох політичних експертів, авторитет яких визнає як суспільство, так і академічна спільнота політологів.
До Вашої уваги чергова порція інтелектуальних одкровень…


Ермолаев: Критической для страны будет не весна, а осень будущего года

Источник: «ForUm» 25.12.2008

За последние несколько дней прогнозы многих экспертов и политологов сбылись – война Президента Ющенко и премьера Тимошенко стала открытой и без правил. Виктор Андреевич и Юлия Владимировна, не стесняясь в выражениях, посылают друг друга… в отставку, отвешивая при этом весьма интересные «комплименты». Понятно, цена вопроса – президентский пост. Никто не борется за него так, как эти двое.

Автор: Андрей Ермолаев

Украинский режим плох, российский не лучше

Источник: "ИА МиК"

С большим накалом эмоций прошло в украинском представительстве РИА Новости в минувший вторник обсуждение итогов опроса, проведенного немецкой маркетинговой и социологической компанией, ее украинским филиалом IFAK-Украина, среди жителей областных центров страны (опрос проводился с 31 октября по 5 ноября, объем выборочной совокупности - 800 респондентов, средняя ошибка выборки 3,5%).

Автор: Андрей Ермолаев

Новый Модерн: вызовы для Украины

Источник: "Главред"

Андрей Ермолаев, философ, директор Центра социальных исследований «София», для «Главреда»
Дискуссии о национальной безопасности и способах ее обеспечения давно уже приобрели абсурдный характер и стали похожи на средневековые теологические споры о путях достижения «царства божиего».

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: Нужно искать нестандартный, неконституционный компромисс

Источник: "Главред" 27.11.08

Категоричное заявление Юлии Тимошенко о вхождении «Нашей Украины» в недельный срок в демократичную коалицию с БЮТ, было обращено, в первую очередь, к Банковой:
мол, если этого не случится, Юлия Владимировна оставляет за собой право вести переговоры с другими политическими субъектами и объектами. Таковых не так уж много, но в «набор» при таких раскладах непременно входит Партия регионов, с которой у Юлии Владимировны отношения сложные, но вряд ли более драматичные, чем с «помаранчевыми» союзниками. Но, надо сказать, отношения ПР и БЮТ имели шансы сложится, что воочию продемонстрировал сентябрь, когда де-факто эта коалиция существовала.

Автор: Андрей Ермолаев

Основные угрозы и пути обеспечения национальной безопасности Украины

ЦСИ "София"

Общая оценка международной ситуации и положения Украины
Эксперты отмечают ухудшение ситуации в мире, рост нестабильности, конфликтного потенциала и военной опасности. Усиление напряженности происходит на фоне развертывания глобального экономического кризиса. По мнению экспертов, последствия кризиса проявятся не только в экономике и социальной сфере, но и, в значительной степени, отобразятся на международных отношениях. В частности, обострится борьба за лидерство в мире, усилится гонка вооружений, снизится роль структур и правовых механизмов, обеспечивающих международную безопасность. Наиболее уязвимыми к экономическому кризису и его последствиям окажутся развивающиеся страны, в том числе – Украина.


Новый Модерн: вызовы для Украины

Источник: «Главред» 14.11.2008

Андрей Ермолаев, философ, директор Центра социальных исследований «София», Дискуссии о национальной безопасности и способах ее обеспечения давно уже приобрели абсурдный характер и стали похожи на средневековые теологические споры о путях достижения «царства божиего».

Автор: Андрей Ермолаев

Фантом новой коалиции

Источник: "Главред" 10.11.2008

Сегодняшнее заявление замглавы Секретариата Президента Андрея Кислинского о том, что в парламенте, возможно, вновь появится работающее большинство, можна трактовать по-разному.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: «На этих выборах американцы не выбирали Президента, а просто голосовали»

Источник: Вовремя.инфо

Мнение директора Центра социальных исследований «София» о выборах Президента в США и о дальнейших отношениях Украины и Америки.

Автор: Андрей Ермолаев

Результати соціологічного дослідження – експертного опитування “ Основні загрози й шляхи забезпечення національної безпеки України”

ЦСД "Софія"

Емпіричну базу дослідження склали результати опитування експертів. Опитування проводилося з 2 по 20 жовтня 2008 р. Загалом опитано 25 експертів, компетентних у питаннях зовнішньої політики, національної безпеки України - народні депутати України, міжнародники, політологи, громадські діячі. Відбір експертів здійснювався за методом «снігової кулі».
Головний метод опитування експертів - напівформалізоване інтерв'ю «віч-на-віч». Поряд із закритими питаннями експертам ставилися відкриті питання, а також - у разі потреби - додаткові (уточнюючі) питання. Частина експертів була опитана дистанційно (з використанням електронної пошти).


Результаты социологического исследования – экспертного опроса “Основные угрозы и пути обеспечения национальной безопасности Украины”

ЦСИ "София"

Эмпирическую базу исследования составили результаты опроса экспертов. Опрос проводился со 2 по 20 октября 2008 г. Всего опрошено 25 экспертов, компетентных в вопросах внешней политики, национальной безопасности Украины - народные депутаты Украины, международники, политологи, общественные деятели. Отбор экспертов осуществлялся по методу «снежного кома».
Основной метод опроса экспертов – полуформализованное интервью «лицом к лицу». Наряду с закрытыми вопросами экспертам задавались открытые вопросы, а также – в случае необходимости – дополнительные (уточняющие) вопросы. Часть экспертов была опрошена дистанционно (с использованием электронной почты).


Новий етап в українській політиці: змови чи нові революції?

Источник: ЦСИ "София"

Андрей Ермолаев. Тема, которую выносили сегодня на круглый стол – «Новый этап украинской политики. Заговор или новая революция?». Это название предложено не случайно, к концу сентября мы уже имеем довольно большой выбор разнообразных социологических исследований, связанных с реакцией украинского населения на политические события, изменения в системе власти, отношение украинских граждан к кризису и распаду правящей коалиции в 2008 году, отношение избирателей к разным форматам новых политических альянсов.


Внутренние риски: дисбаланс системы

ЦСИ "София"

Как ни парадоксально, но из того тяжелого и неоднозначного состояния, в котором оказалась мировая экономика, национальная элита (при желании) может извлечь важные уроки. Мировой кредитный кризис и глобальная инфляция, как опытный хирург, вскрыли все «потайные» дефекты украинской экономики и определили проблемные зоны, требующие немедленного оперативного вмешательства.

Автор: Святослав Денисенко

Чат-інтерв’ю з президентом Центру соціальних досліджень "Софія" Андрієм Єрмолаєвим

Источник: ГАРТ

Пане Андрію, чому, на вашу думку, не склалася коаліція двох партій великого бізнесу - БЮТ та ПР? Не поділили сфери, чи амбіції лідерів стали на заваді?
Є різні тлумачення коаліції і різні підвалеини її створення. В українській політиці, коаліція – це, впершу чергу, політичний союз, який формується не тільки, щоб призначити премєра, й реалізувати політичний договір. Тобто в українській політиці, коаліція є правлячою політичною силою. Я вважаю, що це правильний підхід, який потрібно раціоналізувати і розвивати. Відповідно, в українському форматі не можливі коаліції на основі тимчасового співпадіння інтересів та інтриг. На скільки мені відомо, офіційних публічних перемовин між Партією регіонів та БЮТ не було. Були консультації окремих груп впливу, були неофіційні зустрічі, спроби прояснити позицію. Але ні в БЮТ, ні в ПР не було досягнуто консенсусу з приводу співробітництва, і до публічних міжпартійних переговорів справа не дійшла. Дуже прикро, що ця ситуація була розпропагована Президентом і його командою. Мені здається, що підозри Президента були дуже перебільшені )

Автор: Андрей Ермолаев

Ющенко-Тимошенко: Гра на випередження

ГАРТ

Сьогодні ми маємо справу із жорсткою конкуренцією колишніх партнерів за символічні та політичні бонуси. Іміджеве протистояння, завойовування симпатій нових союзників, здобуття піар-переваг в очах виборців – все це відбувається в умовах конфлікту, кожен елемент якого - надзвичайно важливий.

Автор: Андрей Ермолаев

В проекте «Акцент. Политика» политолог Андрей Ермолаев

Акцент-онлайн | УРА-Информ

Во вторник, 14 октября, в проекте «Акцент. Политика» на «Первом Деловом» телеканале примет участие политолог, президент Центра социальных исследований «София» Андрей Ермолаев.
Тема программы: Текущая политическая ситуация в стране.

Автор: Андрей Ермолаев

Результаты социологического исследования "Отношение украинских граждан к России и НАТО: месяц спустя после кавказского конфликта"

Центр социальных исследований “София” с 9 по 17 сентября 2008 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (в целом в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2005 респондентов в возрасте от 18 лет и старше. Выборка репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признакам (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - интервью «лицом-к-лицу» по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%.


Результати соціологічного дослідження "Ставлення українських громадян до Росії та НАТО: через місяць опісля кавказького конфлікту"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 9 по 17 вересня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2005 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результаты социологического исследования "Политический кризис в зеркале общественного мнения"

Центр социальных исследований “София” с 9 по 17 сентября 2008 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (всего в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2005 респондентов старше 18 лет. Выборка опроса репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признакам (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - интервью «лицом-к-лицу» по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%.


Результати соціологічного дослідження "Політична криза у дзеркалі громадської думки"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 9 по 17 вересня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2005 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Що далі

Источник: «Галицькі контракти» 15.09.2008

Андрій Єрмолаєв згодився повідомити Контрактам свій прогноз щодо розвитку подій в українській політиці

Автор: Андрей Ермолаев

Ермолаев: "Ахиллесова пята Тимошенко - она бегает много"

Источник: mobus

Уже вторую неделю актуальным остаются вопросы – состоится ли стабилизационная коалиция, будут ли досрочные выборы. Вместе с тем, очередная политическая неопределенность уже давно не вызывает бурю эмоций и переживаний. Все это уже надоело и естественная реакция - раздражение и апатия.

Автор: Андрей Ермолаев

Результати соціологічного дослідження "Образ влади у свідомості українських громадян"

ЦСД "Софія"

Опитування проводилося з 21 по 29 червня 2008 р. у всіх адміністративно-територіальних одиницях України (АР Крим, 24 областях, містах Київ і Севастополь). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Вибіркова сукупність – багатоступінчаста випадкова, на останньому етапі – квотна (використовувався «маршрутний метод»). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%


Результаты социологического исследования "Экономические ориентации населения"

ЦСИ "София"

Центр социальных исследований “София” с 21 по 29 июня 2008 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (всего в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2020 респондентов в возрасте от 18 лет и старше. Выборка опроса репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признаками (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - интервью «лицом к лицу» по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%.


Результати соціологічного дослідження "Економічні орієнтації населення"

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 21 по 29 червня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Результаты социологического исследования “Мнение украинских граждан о политической ситуации в стране”

ЦСИ "София"

Центр социальных исследований “София” с 21 по 29 июня 2008 г. провел опрос взрослого населения Украины. Опрос проводился во всех областях, АР Крым, городах Киев и Севастополь (всего в 130 населенных пунктах). Всего было опрошено 2020 респондентов в возрасте от 18 лет и старше. Выборка опроса репрезентирует взрослое население Украины по основным социально-демографическим признаками (пол, возраст, тип населенного пункта и регион проживания). Метод проведения опроса - интервью «лицом к лицу» по месту проживания респондента (на дому). Статистическая погрешность не превышает 2,2%


Результати соціологічного дослідження “Думка українських громадян про політичну ситуацію в країні”

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 21 по 29 червня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2020 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Отправят ли в отставку Тимошенко?

Источник: "Главред" 23.06.2008

Андрей Ермолаев: "Правительство Тимошенко не имеет будущего"

Автор: Андрей Ермолаев

Аналитический отчет по результатам исследования "Общественное мнение на фоне ухудшения экономической и политической ситуации"

Опитування проводилося з 7 по 14 травня 2008 р. у всіх адміністративно-територіальних одиницях України (АР Крим, 24 областях, містах Київ і Севастополь). Всього було опитано 2016 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Вибіркова сукупність – багатоступінчаста випадкова, на останньому етапі – квотна (використовувався «маршрутний метод»). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.


Российское видение будущего

Источник: журнал "Компаньон"

Россия выбирает между "догоняющим развитием" и "опережающей постиндустриализацией".
Послание президента США всегда представляет интерес и является поводом для обсуждения во всем мире. В силу сложившейся истории, для Украины важно "сверять часы" и со своим северным соседом. Хотя бы потому, что уровень интеграции экономик Украины и России растет год от года. Последнее послание президента РФ есть еще и ответ скептикам как внутри, так и во вне, что у России есть будущее, причем будущее сильного и конкурентоспособного игрока на глобальном поле. Поэтому основным лейтмотивом послания президента России является ответ - сильный достоин дружбы с сильными.


На границе тучи ходят хмуро

Источник: журнал "Компаньон" №11, 22-28 марта 2002 года

Период потепления взаимоотношений между основными стратегическими партнерами Украины (США и РФ) сменился ужесточением геополитического давления на Россию и это вряд ли пройдет бесследно для нашей страны. Конечно, можно занять «страусиную позицию», заявив, что наш приоритет Европа и нас американо-российские отношения мало касаются. Но подобный самообман также проигрышен, как и переход на одну из сторон нынешнего геополитического противостояния.


Волчок власти

Источник: журнал "Компаньен" № 11 22-28 марта 2002

По итогам выборов Украина попадет под контроль узкого круга олигархических групп, которые монополизируют сферу принятия государственных решений.
Предвыборное напряжение достигло своего предела. Машина агитационной гонки с неумолимой скоростью приближает участников к финишу, и наряду с ожиданиями растет и усталость от тяжелого, и все более бессмысленного марафона. Цель «мандат» все чаще подменяется иной, комфортной целью - «добежать до финиша».

Автор: Андрей Ермолаев

Политические инновации в Украине

Источник: журнал "Компаньен" № 9

Предвыборная кампания 2002 года сопровождается рядом политических инноваций. Во-первых, в Украине появились венчурные политпроекты, рассчитанные на будущие президентские выборы, во-вторых, политика власти по консервации политической системы в стране заставила Запад и Россию провести переоценку институтов гражданского общества как канала политического влияния на украинскую власть

Автор: Владимир Лупаций

Громадська думка на фоні погіршення економічної та політичної ситуації

ЦСД "Софія"

Центр соціальних досліджень “Софія” з 7 по 14 травня 2008 р. провів опитування дорослого населення України. Опитування проводилося у всіх областях, АР Крим, містах Київ і Севастополь (загалом у 130 населених пунктах). Всього було опитано 2016 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту та регіон проживання). Метод проведення опитування – інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%

Автор: Александр Левцун

Большая охота за властью

Источник: "Компаньон", N 8

Модель будущей политической системы заботит сегодня как президента нашей страны, так и других политических игроков, вступивших в парламентскую избирательную кампанию. Похоже, что основные ее очертания уже видны. Однако остается открытым вопрос о структуре власти на местах и об институциональных реформах, которые будут неизбежны уже в ближайшее время.


Кризис перспективы

Источник: "Компаньен", N (263), февраль 2002 г

Политика «неономенклатуры» по решению оперативных задач в ущерб стратегическим структурным преобразованиям в ближайшем будущем может вернуть экономику Украины к торгово-посредническому типу. Хозяйственный комплекс Украины сегодня больше похож на мозаичную систему, каждый элемент которой опутан перекрестными отношениями собственности и совершает достаточно спонтанную траекторию движения. И что бы ни декларировала исполнительная власть, фактически неконтролируемый характер структурных преобразований и неопределенность перспективы в большинстве отраслей украинской промышленности имеют мало общего с понятием экономического суверенитета. Сейчас существует реальная угроза постепенного вытеснения отечественных производителей с потребительского рынка и возврата Украины к экономике торгово-посреднического типа.

Автор: Владимир Лупаций

Об умении некоторых стран «давить на газ»

Источник: "Компаньон", №5 от 4 февраля 2002 года

Предвыборная тематика захлестнула украинские СМИ «с головою». Однако не только от выборов зависит будущее нашей страны. Проблемы снабжения Украины газом и транзит российского газа в Европу – темы для нашей страны всегда актуальные. Тем более, если речь идет о потерях Украиной традиционных поставщиков газа, и доходов в бюджет. Иногда эти вопросы решаются вне нашей страны…


Выборы-2002: коней на переправе не меняют

Источник: "Компаньен", N 4, за 2002 год

Избирательная кампания, как и лето, долго ожидается, а наступает незаметно и проходит быстро. Как-то буднично и тихо ЦВК принял пакет «стартовых документов», прошла волна съездов партий и избирательных блоков, депутаты-мажоритарщики подали документы на регистрацию в окружкомы. В информационном пространстве – агитационное затишье до 9 февраля. Так все-таки – «уже лето»? Каким оно будет, это лето – жаркое или холодное, дождливое или засушливое, а главное – как пройдет отпуск и каким будет урожай?


ОТ ГЕОПОЛИТИКИ К ГЕОЭКОНОМИКЕ.

Источник: "Зеркало Недели", N 1 (376) суббота, 5-18 января 2002 года

Процессы экономической глобализации играют решающую роль в формировании и развитии геополитической карты мира на рубеже веков. Всеобъемлющая глобализация стирает грань между внутренней и внешней сферами деятельности, между внутренней и внешней политикой. Происходит экономизация политики и возрастает роль и значение финансовой дипломатии в решении международных проблем и конфликтов. Успех национальных стратегий развития все больше зависит от учета факторов геоэкономического пространства. В результате элиты и национальные правительства при построении стратегических моделей развития опираются не столько на геополитическую, сколько на геоэкономическую систему координат. Геоэкономика и ее субъекты как бы предопределяют и формируют заказ на геополитику и геостратегию.

Автор: Владимир Лупаций

Еще одно пришествие реформы. В Украине снова вспомнили о необходимости административной реформы. Однако ее успешное проведение напрямую зависит от изменения политической системы

Источник: "Компаньен", N 51-52, за 2002 год

В конце ноября президент Украины своим указом одобрил меры по реализации Стратегии реформирования системы государственной службы в Украине на 2002 год. И сейчас возобновившееся внимание к административной реформе уже нельзя объяснить только экономическими причинами или предвыборной конъюнктурой: власть заговорила о проблемах, которые фактически относятся к разряду вопросов национальной безопасности. Впрочем, при сохранении и консервации действующей политической системы даже самые прогрессивные проекты, направленные на оптимизацию работы аппарата государственного управления, будут сведены на нет.

Автор: Владимир Лупаций

Что день грядущий нам готовит?…

Источник: ЦСИ "София" 14.12.2001

Что делать?
Украинская власть в растерянности.Пожалуй, впервые за десять лет первые лица государства, не стесняясь, ставят вопрос о необходимости пересмотра подходов к стратегии развития государства. И речь уже не идет о таких банальных вещах как «коррекция экономических реформ» или очередное их «ускорение». Исчерпалась сама геополитическая модель, закладывавшаяся в основу создания и функционирования модели Украины как независимого пост-советского государства – модель «балансира», получающего дивиденды от торговли своим геополитическим положенияем. В этом смысле фраза Д.Сороса «Хватит Украине торговать своим геополитическим положением», высказанная еще в 2000 году в контексте «кассетного скандала», оказалась пророческой. Торговля прекратилась в силу исчезнувшего спроса. Зато возник новый «заказ» - продаться с потрохами, что граничит с ультиматумом. Россия выразила данный ультиматум просто, объявив 2002 год годом Украины. США как мировой экономический лидер подошла к данной проблеме меркантильно – санкции, ограничения, уменьшение экспортных квот, новые ультиматумы по повышению уровне оплаты за электричество и коммунальные услуги для населения (что связано с кредитованием по линии МВФ). Европа на этом фоне заняла нейтральную позицию – видимо, на время просто «забыв» вообще о существовании украинского фактора.


Время собирать камни

Источник: ЦСИ "София" 13.12.2001

Первые 10 лет СНГ прошли при доминировании в этой организации России. Сегодня ситуация изменилась, для сегодняшней России наличие стран-спутников, каковыми являются страны СНГ, выступает желательным, но не обязательным условием. На фоне укрепляющейся политической и экономической самодостаточности России, остальные постсоветские страны, становятся окраиной России в глазах международного сообщества. Несмотря на то, что руководство Украины пытается реагировать на «новые вызовы», в целом ему вряд ли удастся реализовать в рамках СНГ и российско-украинских отношений в частности, украинский сценарий развития.


Цели ясны, задачи понятны. За работу, товарищи!

Источник: ЦСИ "София" 12.12.2001

Власть и общество увлечены подсчетом голосов в будущем парламенте и гаданием на электоральной гуще. При этом ни «верхи», ни «низы» не заинтересованы обсуждать вопросы о том, что ждет Украину после выборов. Однако уже сегодня четко просматривается ряд тенденций в экономической и политической жизни страны, которые будут определяющим начиная с весны 2002г.


Политические риски как результат неадекватности и непрофессионализма руководства страны

Источник: ЦСИ "София" 11.12.2001

Несмотря на экономический рост Украина как страна по прежнему имеет низкую инвестиционную привлекательность, а растущий уровень политических рисков угрожает превратисься в главное препятствие для дальнейшего экономического и социально-политического развития.


Визит будущего (или Продолжение следует)

Источник: ЦСИ "София" 10.12.2001

Рабочая поездка главы исполнительной власти Украины в США позволила по сути переопределить формат и объем украино-американского сотрудничества с учетом новой внутриполитической и международной обстановки. Однако результативность визита будет определяться способностью украинского правительства выполнять взятые на себя обязательства, несмотря на существующие внутренние ограничения.


Чем торгует Украина с Россией?

Источник: ЦСИ "София" 09.12.2001

Украина долго настаивала на принятии зоны свободной торговли с Россией, наконец мы близки к цели. Торгово-экономическое сотрудничество Украины и России стало наконец предметом рассмотрения сторон. Однако, на фоне кажущегося улучшения двусторонних торгово-экономических отношений, Украина все больше становится объектом, а не субъектом переговорного процесса. Долговая, производственная, торговая, финансовая зависимость нашей страны от России делает Украину политически и экономически несамостоятельной страной.


Модель внешнего управления

Источник: ЦСИ "София" 08.12.2001

Усилия США, направленные на мобилизацию международной поддержки действий антитеррористической операции в Афганистане, привели в движение страны и организации расположенные по периметру Украины. Речь в первую очередь идет о непосредственном геополитическом окружении Украины, о так называемых «странах периметра», к которым принадлежат Россия, страны Центральной Европы, страны, входящие в Черноморское экономическое сообщество (ЧЭС) и ГУУАМ. Очевидно, что такие масштабные изменения способны создать не только новые возможности, но и новые вызовы для Украины как в геополитической, так и во внешнеэкономической сфере.


Андрей Ермолаев - комментарии по результатам визита в Украину президента США Дж. Буша

Источник: Сайт Партии регионов 03.04.2008

Андрей Ермолаев: "Вступление в подобные международные организации - это всегда ограничение суверенитета, и оно должно проходить добровольно и с согласия нации. В нашем же случае "нас без нас женят"

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: "Как точечные уколы такие заявления производят информационный эффект, но если оценивать это как политику, то она неэффективна"

Источник: ForUm 29.02.2008

Комментируя ForUm'у активизацию общения Президента с премьером посредством писем и телеграмм, известный политолог, президент Центра социальных исследований "София" Андрей Ермолаев отметил: - Если рассматривать эти письма как политический феномен, то мы имеем дело не с позицией, а с технологией. Каждое такое письмо является элементом политики сдерживания Тимошенко.

Автор: Андрей Ермолаев

Андрей Ермолаев: "Сейчас газовая ситуация - неплохой повод для очередной политизации ситуации"

Источник: Сайт Партии регионов 28.02.2008

Известный политолог, президент Центра социальных исследований "София" Андрей Ермолаев рассказал корреспонденту ForUm'а о своем видении причин очередного "газового" кризиса:

Автор: Андрей Ермолаев

Громадська думка на фоні чергової політичної кризи

ЦСД "Софія"

Центром соціальних досліджень “Софія” з 6 по 13 лютого 2008 р. було проведене опитування дорослого населення України. Загалом опитано 2020 респондентів. Вибіркова сукупність – багатоступінчаста випадкова, на останньому етапі – квотна. Вибірка за статтю, віком, регіоном проживання та типом поселення репрезентує населення України віком від 18 років і старше. Метод опитування – стандартизоване інтерв’ю „віч-на-віч” за місцем проживання респондента (на дому). Опитування проводилося в усіх областях України, АР Крим, Києві та Севастополі (загалом у 125 населених пунктах). Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Автор: Александр Левцун

Хомут для Тимошенко

Источник: "Главред" 13.02.2008

При нынешних обстоятельствах СНБО начинает превращаться в инструмент подмены. Секретариат Президента готовит и проводит через Совбез собственные разработки и инициативы, которые потом просто легитимируются решениями Президента.

Автор: Андрей Ермолаев

Тимошенко: три года от первого "прихода"

Источник: "Главред" 04.02.08

Конечно, Юлия Тимошенко очень изменилась, ведь три года - это большой срок для политической жизни. В 2005 году она пришла на пост премьера на волне революционного энтузиазма, на волне ожиданий того, что это будет первое пострежимное правительство. Тогда все считали, что задача новой власти - прежде всего наладить новые правила жизни, новые правила политики

Автор: Андрей Ермолаев

Повестка-2008: НАТО, национальный вопрос, слияние и поглощение корпораций

Источник: "Главред" 23.01.2008

Какой будет повестка 2008 года для Украины? Какие процессы и актеры будут играть определяющую роль?

Автор: Андрей Ермолаев

Богатырева ушла к Ющенко

Источник: "Главред" 24.12.2007

Андрей Ермолаев, президент Центра социальных исследований "София":
Пути Президента неисповедимы. Думаю, что серьезную оценку можно будет дать, только услышав политическую позицию самого Президента и новоназначенного секретаря СНБОУ.

Автор: Андрей Ермолаев

Скільки буде "жити" новий уряд?

Источник: "День" 18.12.2007

В Україні, незалежно від складу всіх Кабмінів, до 2008 року вичерпується ресурс тієї моделі економічного розвитку, що утримувалася понад десятиліття

Автор: Андрей Ермолаев

Зеркало – 2007 (настроения и стереотипы населения Украины)

Общая редакция: Андрей Ермолаев, Александр Левцун

В докладе представлены результаты опросов населения Украины, проведенных Центром социальных исследований «София» в 2007 г. Авторы (Центр социальных исследований «София»): Андрей Ермолаев, Александр Левцун, Юрий Надтока, Владимир Лупаций, Святослав Денисенко, Валентина Романова.

Автор: Александр Левцун

Коалиция на год

Источник: "Главред" 29.11.2007

Подписание соглашения о создании демократической коалиции в составе НУНС и БЮТ становится своеобразным обнулением накопившихся раздражения, невнятности и взаимного недоверия партнеров.

Автор: Андрей Ермолаев

НА ОДНИ И ТЕ ЖЕ ВОПРОСЫ ОТВЕЧАЮТ ПРЕДСТАВИТЕЛИ РАЗНЫХ ФРАКЦИЙ

Историческая память - вещь спорная. Как бы нам ни хотелось видеть Украину единой, есть объективные исторические факторы, под влиянием которых у жителей западной и восточной части нашей Родины сформировались разное восприятие одних и тех же событий, разные национальные герои, и это наша общая беда. О том, как в этой ситуации должна вести себя власть, какую историю должны учить наши дети, дискутируют...


Розділяй та прем'єрствуй

Источник: "Главред" 22.10.2007

Голосування за кандидатуру прем'єра може розколоти кілька фракцій нового парламенту

Автор: Андрей Ермолаев

"Харизматические движения в Украине подменяют собой политические проекты"

Источник: "Диалог" 28.09.2007

Что приобретет и что потеряет Украина в результате парламентских выборов 30 сентября?

Автор: Андрей Ермолаев

Итоги выборов (мысли вслух)

Источник: iPlus 9.10.2007

Избиратель не влияет на судьбу парламента. Быть или не быть парламенту - решают политические элиты, сопоставляя результаты и согласовывая интересы во власти. В 2007 году электоральная демократия окончательно уступила место демократии корпоративной


Кампанія без кампанії

Источник: "Главред" 17.09.2007

Активність політиків неадекватна тому, чим живе суспільство. Саме це є головною проблемою виборчої кампанії

Автор: Андрей Ермолаев

"Противостояние между новым составом парламента и президентом уже запрограммировано"

Источник: "Киевский телеграф" 7-13.09.2007

Для политологов предвыборный период - всегда время большой охоты. Однако, как утверждает политолог Андрей Ермолаев, охота за чужим вообще является особенностью этого политического сезона (а с добычей, по его мнению, в итоге может оказаться только один человек). О том, как скоро Украина придет к диктатуре, он рассказал в интервью "Киевскому телеграфу".

Автор: Андрей Ермолаев

Популізму стало більше

Источник: "Главред" 04.09.2007

На цих парламентських виборах провідні політичні сили пропонують не стільки програми, які презентують партійну позицію, скільки програми державного розвитку

Автор: Андрей Ермолаев

"ЭТО ВОЙНА ЭЛИТ, А НЕ НАРОДА"

Источник: "Столичные новости" 21-28.08.2007

Чем отличаются нынешние парламентские выборы от предыдущих, что мы увидим нового в ходе избирательной кампании? С этих вопросов началась наша беседа с директором Центра социальных исследований "София" Андреем ЕРМОЛАЕВЫМ.

Автор: Андрей Ермолаев

Електоральні орієнтації українських громадян

Источник: ЦСИ "София"

Центром соціальних досліджень “Софія” з 27 липня по 7 серпня 2007 р. було проведене опитування дорослого населення України. Загалом було опитано 2017 респондентів.

Автор: Александр Левцун

Нация без национальной демократии, или Борьба за вторую независимость

Источник: "День" 25.05.2006

Высказывание "на Украине", которое очень часто употребляется при характеристике украинских событий и процессов, четко отражает не только семантический, но и историософский дискурс развития. И по сегодняшний день наша страна замеряется с помощью разнообразных исследовательских приборов как некий неопознанный геополитический и геокультурный объект (НГГО) с массой признаков и рефлексивных реакций

Автор: Андрей Ермолаев

В поисках национальной идеи (философские заметки)

Источник: Всеукраїнська експертна мережа 23.01.2007

"…никакое правительство, никакая политическая система, никакая конституция, никакая хартия или государство не вечны, и точно так же решения прошлого не связаны с будущим вечно. И правительство, созданное для одной цивилизации, не может адекватно справиться со следующим " Элвин Тоффлер

Автор: Андрей Ермолаев

Ющенко идет на выборы

Источник: "Главред" 21.06.2007

Появление роликов связано с тем, что имидж и рейтинг Президента является неотъемлемой частью коллективного образа блока, который готовится к выборам.

Автор: Андрей Ермолаев

"ВСЕ РЕШАТ МАССОВЫЕ МИТИНГИ"

Источник: "Столичные новости" 19-26.06.2007

Каковы будут особенности избирательной кампании 2007 года, появились ли уже какие-то новые явления в поведении политиков и электората? На эти вопросы мы попросили ответить директора Центра социальных исследований "София" Андрея Ермолаева.

Автор: Андрей Ермолаев